انتقاد معین سیاسی وزارت خارجه از مسدود ماندن مکتب‌های دختران

شیر محمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه، می‌گوید که هیچ دلیل شرعی برای ممنوعیت آموزش دختران نیست و بهانه‌ی برای بسته ماندن مکتب‌های دختران وجود ندارد.

آقای استانکزی در مراسمی که به مناسبت روز جهانی گردشگری در قصر دارالامان خارجه برگزار شده بود، می‌افزاید که بسته ماندن مکتب‌های متوسطه و لیسه دختران، فاصله میان ملت و حکومت را افزایش می‌دهد.

شیر محمد عباس استانکزی گفت: «تعلیم بر مرد و زن فرض است. علمای کرام اینجا موجود استند هیچ کسی از فرضیت اش انکار کرده نمی‌تواند این مطلق فرض است هیچ کسی هیچ دلیل ندارد که بگوید این را نمی‌پذیرم دلیل شرعی ندارد ده‌ها و صدها فتوا موجود است ملک ما از علمای جید پر است و همه به این موافق استند. باید هرچه زودتر زمینه تعلیم مساعد شود و هرچه زودتر دروازه مکتب‌ها و مدرسه‌ها در افغانستان به روی همه باز شوند.»

اما در سوی دیگر، محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف، آموختن علم دنیوی را برای زنان مباح می‌داند.

محمد خالد حنفی گفت: «تعلیم دنیوی مباح است و اما وقتی میان مباح و امیر تعرض بیاید، حکم امیر واجب است. تعلیم مردان هم مباح است.»

شماری از آگاهان مسایل سیاسی به این باور استند که در باره بازگشایی مکتب‌های دختران اختلاف دیدگاه‌ وجود دارند.

سید قریب الله سادات، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «نظریات شهری و دهاتی هم باید برطرف شود این دوتا همیشه متاسفانه در تقابل بوده امیدوار استیم که این دیدگاه‌ها منسجم شود و در رابطه نجات افغانستان فکر شود.»

شماری از دختران که از آموزش دور مانده‌اند، از امارت اسلامی می‌خواهند که بی‌درنگ مکتب‌های شان را باز کند.

ثنا، دانش‌آموز، چنین دیدگاه دارد: «از وزارت معارف این خواهش را داریم که مکتب‌ها به روی دختران باز شوند. تمام شاگردها امیدهای شان را از دست داده‌اند.»

دیدگاه‌ها در باره‌ی سرنوشت مکتب‌های دختران در کشور در حالی مطرح می‌شوند که مولوی حبیب الله آغا، رییس پیشین شورای ولایتی کندهار به تازگی همچون سرپرست وزارت معارف گماشته شد و روز یک‌شنبه به کارش آغاز کرد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x