اگر آمریکایی ها خواهان صلح پایدار در افغانستان هستند، ما باید تا اول ماه می آنجا را ترک کنیم!

انتظار می رود مقامات دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در ماه جاری وارد ترکیه شوند  تا در مورد مسیر پیشرفت کشور خود گفتگو کنند! در روزهای اخیر نیروهای افغان و طالبان سعی در به دست آوردن اهرم فشار قبل از مذاکرات داشته اند!

کسانی در واشنگتن که می خواهند سربازان آمریکایی را بیش از مهلت مهلت اول ماه می در افغانستان نگه دارند، هشدار می دهند در پی خروج نیروهای آمریکایی جنگ و خشونت بیشتری خواهد بود!

اما این دیدگاه غلط است. حفظ نیروهای آمریکایی در افغانستان به نزدیک شدن جناح های مخالف آن ملت کمک نمی کند. بلکه ادامه ماندن فعالانه به صلح پایدار آسیب می زند!

در حال حاضر طالبان با تهدید اسلحه مذاکره می کنند، در حالی که دولت افغانستان از پشت سپری مذاکره می کند که واشنگتن هر لحظه ممکن است آن را از بین ببرد!

مداخله مداوم ایالات متحده در افغانستان توازن قدرت کشور را از بین می برد. تا زمانی که سربازان آمریکایی در زمین باشند، طالبان سعی می کنند منتظر خروج آنها بمانند!

مقامات دولت افغانستان طالبان را با داعش برابر می دانند و کابل طرح صلح اخیرا منتشر شده در ایالات متحده را رد کرده است!

تا زمانی که روند صلح افغانستان توسط ارتش ایالات متحده متوقف شود، دو طرف ممکن است به توافقی برسند که روی کاغذ خوب به نظر برسد اما پس از ترک نیروهای آمریکایی به سرعت سقوط خواهد کرد!

قابل درک است که دولت بایدن یک وسوسه برای حفظ حضور نیروهای خود در افغانستان برای جلوگیری از خشونت بیشتر دارد. اما انجام این کار می تواند به معنای تشدید مجدد عملیات جنگی مرگبار به رهبری ایالات متحده باشد و فایده ای ندارد!

افغان ها در اولین قدم که سازش است گیر افتاده اند که با توجه به قدرت طالبان در میدان نبرد نباید تعجب آور باشد! یک طالب فقط با ادامه جنگ می تواند پیروز شود و نیروهای تازه نفس طالبان و رهبران آنها عزم جدی برای انجام این کار دارند!

از نظر بایدن هر دو گزینه در افغانستان، ماندن یا رفتن خطرات سیاسی را به همراه دارد. سازش تحت اجبار مسلحانه صورت نخواهد گرفت!

این حضور نیروهای آمریکایی است که در نهایت چشم انداز صلح در افغانستان را با مشکل روبرو می کند نه خروج آنها! بایدن به دنبال راهی برای خروج است!
واشنگتن پست
۲۰۲۱/۱۰/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x