ایالات متحده و ترکیه بدنبال مشارکت برد-برد در افغانستان و فراتر از آن هستند!

با توجه به درخواست واشنگتن، ترکیه در ماه اپریل میزبان گفتگوهای سطح بالا در مورد روند صلح افغانستان برای گردآوری دولت افغانستان و طالبان خواهد بود. ترکیه نماینده ویژه ای را برای تصدی نقش میانجی گری منصوب کرده است!

ایالات متحده می داند که ترکیه یکی از اعضای با نفوذ سازمان همکاری اسلامی بوده و از روابط تاریخی یا افغانستان و وجهه مثبتی با افغانستان در میان افغان ها برخوردار است. اما با بررسی عمیق تر، اتحاد نامقدس ایالات متحده و ترکیه در درگیری های سوریه اختلاف نظر ایجاد می کند!

پنتاگون و سی ای ای تمایلی برای تخلیه افغانستان تا یک ماه می ندارند. ترکیه بر حضور بی پایان آمریکا و ناتو نظارت خواهد کرد. ایالات متحده امیدوار است که بتواند حضور استخباراتی قوی خود را با پشتیبانی نیروهای عملیات ویژه حفظ کند!

ارتباط ترکیه با داعش و القاعده و از سوی دیگر دوستی این کشور با ایالات متحده برای کشورهای منطقه نگران کننده است!

امروز ترکیه احتمالا  تنها متحد منطقه ای و بین المللی است که واشنگتن می تواند به آن  تکیه کند، که به واقع ترکیه را به یک شریک ضروری برای ایالات متحده و ناتو در افغانستان تحت حاکمیت طالبان تبدیل می کند!

در واقع، روسیه و ترکیه از نظر تاریخی در افغانستان رقیب بوده اند. اینکه پاکستان تا چه اندازه مایل است نقشی فرعی در آینده افغانستان داشته باشد باید مشخص شود!

اما اساسا تناقضات در روابط آمریكا و تركیه به سادگی از بین نخواهد رفت. اما هر دو متحد جنگ سرد همچنین عادت دارند که تناقضات را هر زمان که فرصت همکاری برای منافع متقابل فراهم شود از بین ببرند!

بدون شک در پویایی قدرت در مناطق بسیار استراتژیک اطراف افغانستان، دو کشور می توانند به دنبال همکاری برد-برد  باشند!
اشیا تایمز
۲۰۲۱/۱۲/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x