ایجاد مدارس کدام درد افغانستان را دوا می کند؟

در سراسر کشور روی این مدارس تمرکز شده و هر روز مدارس جدیدی ساخته یا افتتاح می شود. حتی مکاتب و دانشگاه ها یا تعطیل می شوند یا تبدیل به مدرسه می شوند. در گذشته این مدارس تمام عمر خود را صرف جمع آوری کمک ها و چنده می کردند، اما اکنون تمام امکانات کشور در دست آنها است و میلیون ها دالر صرف این مدارس می شود.

اما سوال اینجاست که آیا حاکمان کنونی می توانند بگویند که تولید این مدارس دوای کدام درد در افغانستان خواهد بود؟ آیا محصولات این مدارس می تواند حتی برای فرزندان خود غذای حلال به دست آورد؟ آیا کسی می تواند نمونه ای از تولید مدارسی که زندگی را برای مردم آسان کرده باشد نشان دهد؟ من نمی دانم که تولید این همه مدرسه و این همه عالم چه معنایی دارد؟ بله، آنها فقط می توانند ارتش جهاد باشند، اما جهاد تا کی ادامه خواهد داشت؟ این چهل سال جهاد، غیر از ویرانی و کشتار و تباهی، دیگر چه داشته است؟

در بین حاکمان فعلی قطعا افراد آگاه و با احساسی وجود خواهد داشت. این سوال خطاب به این افراد است که این ناآگاهی تا کی منجر به نابودی کشور ما با دستان خودمان خواهد شد؟ تا کی این ملت رنج دیده را بیشتر تحقیر کنیم؟ تا چه زمانی؟ تاریخ همین سوال را از شما خواهد پرسید، اگر می دانستید چرا صدایتان را بلند نکردید؟ چرا؟

شما به این جوانان نگاه کنید، چرا انرژی و استعدادشان را صرف خرافات بیهوده می کنید؟ این کشور فقیر و متروک به فکر و قلب چنین جوانانی نیاز دارد تا آنها را از این ذلت و فقر مستمر نجات دهد. این جوانان باید علم و مسلک روز را بیاموزند تا ما از احتیاج بیگانگان خلاص شویم. این انرژی ها و استعدادها را اسراف نکنید!

(دعوت میدیا/۹ جون ۲۰۲۳)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x