این نگرانی وجود دارد که خروج آمریکا از افغانستان می تواند پیشرفت ها در زمینه حقوق زنان را به خطر بیندازد!

نگرانی های قانونگذاران دو حزب بزرگ ایالات متحده و فعالان حقوق زنان افغانستان در حال افزایش است که اگر ایالات متحده خروج چشمگیری از کشور داشته باشد، دستاوردهای زنان و جامعه مدنی در افغانستان از بین می رود.
رئیس جمهور بایدن اظهار داشت که تحقق ضرب الاجل اول ماه می برای خروج نیروهای آمریکایی از کشور طبق توافق نامه ای که دولت ترامپ با طالبان امضا کرده دشوار است.
با این وجود، این نگرانی وجود دارد که اگر ایالات متحده نیروهای خود را قبل از مناسب بودن شرایط – بدون توجه به تاریخ تقویم – عقب بکشد، یک عقبگرد شدید و احتمالاً فاجعه بار خواهد بود.
فوزیه کوفی، یکی دیگر از زنان تیم جمهوریت برای گفتگو با طالبان، به یاد می آورد که “در سال 2001، هنگامی که طالبان از قدرت برکنار شد، من به همراه هزاران و میلیون ها افغان می توانستیم آزادانه در سرک های کابل قدم بزنیم. بدون ترس از شلاق یا کتک خوردن برای آنچه که می پوشیم. “
وی در ادامه گفت: “پس از آن چیزی که برای من مهم بود این نبود که چه کسی در افغانستان است، کدام ابرقدرت در افغانستان است، سربازان کدام کشور در کشور من هستند. نکته مهم برای من این بود که، به عنوان یک انسان، می توانم آزاد راه بروم و نفس بکشم” 
وی عنوان داشت: “افغانستان متحول شده است و همه ما خون ها و گنجی را سرمایه گذاری کرده ایم تا افغانستان را به جایی که هست برسانیم.”
فاطمه گیلانی به کسانی که در بحث انلاین حضور داشت گفت که خروج نیروهای آمریکایی از کشور باید “بسیار دقیق” باشد. “اگر ایالات متحده اکنون برود، نتیجه آن صلحی که انتظار داریم، نخواهد بود.”
مایکل والتز، نماینده جمهوریخواه از فلوریدا، که به عنوان رئیس صندوق حمایت از زنان، صلح و امنیت فعالیت می کند گفت هنگامی که به عنوان افسر نیروهای ویژه در افغانستان خدمت می کرد “مدارس دختران را دیده است که دختران در انجا مسلح شده اند”.
وی گفت: “من اسیدی را دیده ام که روی صورت آنها پرتاب شده است.” “ما دستاوردهای فوق العاده ای کسب کرده ایم. ما باید از این دستاوردها محافظت کنیم.”
سناتور جین شاهین ، دموکرات نیوهمپشایر به CNN گفت که وی “بسیار نگران است” که در صورت خروج آمریکا از دستاوردهای زنان در افغانستان محافظت نشود.
مقامات دولت بایدن بارها تأکید کرده اند که هرگونه توافق میان دولت افغانستان و طالبان باید از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها محافظت کند. 
سی ان ان
2021/10/4

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x