ا.ا از برگزارکنندگان نشست مسکو خواست نماینده کابل را دعوت کنند

نماینده امارت اسلامی در نشست دبیران شورای امنیت ملی کشورهای منطقه که هفته آینده در مسکو در باره اوضاع افغانستان برگزار می‌شود، دعوت نشده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، می‌گوید که انتظار دارد تا در این نشست درباره به رسمیت شناختن حکومت سرپرست گفت‌وگو شود.

سخنگوی امارت اسلامی از برگزار کنندگان این نشست می‌خواهد که نماینده امارت اسلامی را نیز دعوت کنند.

آقای مجاهد به طلوع‌نیوز گفت: «تا حالا از امارت اسلامی دعوت نشده ولی در آن مجالسی که در آن موضوعات افغانستان بحث می‌شود باید افغانستان منحیث عضو باشد و از موقف خود دفاع کند و همچنان روشنی بیاندازد و در باره او موضوعات صحبت کند.»

پیش از این، ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان به خبرگزاری تاس گفته است که انتظار می‌رود در این نشست که در باره افغانستان برگزار می‌شود، نمایندگان کشورهای آسیای مرکزی، چین، هند، پاکستان و ایران شرکت کنند.

کامران امان، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «روسیه مخالف جنگ داخلی افغانستان است و کوشش می‌کند تا همسایه‌های افغانستان را معتقد به این بسازد که دیگر هم با حکومت افغانستان تعامل کنند و دیگر هم تعاملات پیشرفته شود و دیگر اینکه کوشش می‌کند تا به رسمیت شناختن امارت اسلامی نزدیک شود.»

احمد منیب رسا، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «این نشست از لحاظ سیاسی و اقتصادی کدام سودی به افغانستان رقم نمی‌زند چون که این کشورها آماده نیست تا امارت اسلامی را به رسمیت بشناسند.»

رسانه‌های روسی گزارش داده‌اند که قرار است دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز برای شرکت در این نشست به مسکو برود.

مسکو در بیش از یک‌ونیم سال گذشته، دو بار نشست فارمت مسکو را در باره اوضاع افغانستان برگزار کرده است که شرکت کنندگان در باره ایجاد حکومت فراگیر، گفتمان ملی، رعایت حقوق بشر و آشتی ملی گفت‌وگو کرده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x