ا.ا بخشی از گزارش دبیر کل ملل متحد را خوش‌بینانه توصیف کرد

امارت اسلامی گزارش سه‌ماهه دبیر کل سازمان ملل متحد درباره‌ی افغانستان که در آن به دست‌آوردهای حکومت سرپرست در بخش‌های امنیتی و موارد دیگر اشاره شده را، خوش‌بینانه توصیف می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به بخشی از گفته‌های دبیر کل سازمان ملل متحد درباره‌ی تشکیل‌نشدن حکومت فراگیر و عدم تامین حقوق بانوان، می‌گوید سازمان ملل متحد تعریفِ مشخصی از حکومت همه‌شمول در افغانستان ندارد.

آقای مجاهد در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «شمولیت نظام یقینی است ما به ملل متحد شریک ساختیم که هر تعریفی که آنان از همه شمول دارند ما می‌توانیم که حکومت فعلی را برای شان ثابت کنیم که همه شمول است به هر ترازوی که که بخواهند تعریف کنند؛ ولی آنان تعریف کلی از این موضوع ندارند.»

سخنگوی امارت اسلامی در پاسخ به موضوع فعال‌تر شدن چهره‌های مخالف امارت اسلامی که در بخشی از این گزارش به آن اشاره شده، می‌گوید کارکردهای آنان ]مخالفان[ در برابر امارت اسلامی چالش‌برانگیز نیست.

ذبیح‌الله مجاهد در این باره افزود: «این‌که کسی از افغانستان فرار کند و در جای در یک هتل مهمانی خورده و یک حرف خود را بزنند برای ما چالش نیست. افغانستان امن است و صلح ‌ثبات دارد.»

از سویی هم، برخی از آگاهان مسایل سیاسی درباره‌ی گزارش سه‌ماهه دبیر کل سازمان ملل متحد از اوضاع افغانستان، دیدگاهای گوناگون دارند.

ویس ناصری، آگاه مسایل سیاسی گفت: «حضور جامعه‌ی جهانی و اشتراک جامعه‌ی جهانی برای راه‌حل مشکل افغانستان بخاطر کمک به مردم افغانستان بخاطر این‌که جهان به مشکل مردم توجه کند، نه‌تنها از نظر مادی بل از نظر سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و کمک بخاطر تغییر اوضاع افغانستان مهم است.»

دبیر کل سازمان ملل متحد گزارش سه‌ماهه از اوضاع افغانستان زیرِ نام “اوضاع افغانستان و پیامد‌های آن بر ثبات جهانی” را به روز شنبه به نشر سپرد که در آن به موارد چون پیشرفت‌ها در بخش‌های امنیتی، همکاری منطقه‌ای و کمک‌های بشری در افغاستان پرداخته‌شده و نیز از تشکیل‌نشدن حکومت فراگیر و از تامین‌نشدن حقوق بانوان انتقاد شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x