ا.ا تحریم های امریکا علیه دو مقام خود را غیر منطقی خواند

وزارت خزانه‌داری امریکا، با پخش فهرستی اعلام کرده که این کشور ۲۰ چهره‌ی سیاسی و نظامی از افغانستان، چین، ایران و هائیتی را، به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرده است.

در فهرست تحریم‌های تازه‌ی امریکا، نام محمدخالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر و فریدالدین محمود، رییس اکادمی علوم افغانستان، دیده می‌شود.

امارت اسلامی در واکنش به این تحریم‌، اعمال فشار در برابر حکومت سرپرست افغانستان از سوی جهان را برای حل مسائل افغانستان، بی‌نتیجه می‌داند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که تحریم دیگران از سوی امریکا به دلیل نقض حقوق بشر، غیرمنطقی است.

او می‌افزاید: «در حالی که خود امریکا به دلیل حمایت از اسرائیل، یکی از بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر در جهان است، متهم‌کردن دیگران به نقض حقوق بشر از سوی امریکا و سپس وضع تحریم بر آن‌ها، غیرمنطقی و غیرقابل توجیه است.»

حکومت امریکا اعلام کرده که فریدالدین محمود، رییس اکادمی علوم حکومت سرپرست افغانستان را به دلیل حمایتش از محرومیت دختران از آموزش و محمدخالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر را، به دلیل اقدامات وزارت امر به معروف و نهی از منکر، تحریم کرده ‌است.

کرن‌ دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، با بازنشر خبر این تحریم‌ها در حساب کاربری «ایکس» خود، نوشته است که امریکا امارت اسلامی را برای نقض حقوق بشر، پاسخ‌گو می‌داند.

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، گفته است: «خالد حنفی و فریدالدین محمود، در نقض جدی حقوق بشر علیه زنان و دختران در افغانستان شریک هستند. ما آن‌ها را به خاطر این که نصف  نفوس مردم افغانستان را از حقوق شان محروم کرده اند، پاسخ‌گو قرار می‌دهیم.»

این در حالی است که بیش‌تر اعضای کابینه و مقام‌های ارشد امارت اسلامی، در فهرست تحریم‌های جهانی و فهرست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارند.

آگاهان مسائل سیاسی، به این باور اند که وضع تحریم‌های تازه‌ی امریکا در برابر اعضای کابینه‌ی امارت اسلامی، نشان‌دهنده‌ی بی‌نتیجه‌ماندن تلاش‌های امارت اسلامی برای کنارآمدن با جهان است.

محمدباقر محسنی، آگاه مسائل سیاسی، پیامد این تحریم‌ها و انزوای افغانستان را، زیان‌بار عنوان می‌کند.

او می‌گوید: «نتیجه‌ی انزوای سیاسی در افغانستان، باعث فقر بیش‌تر در افغانستان می‌شود و هم‌چنان افغانستان به دلیل نارضایتی مردم به طرف بحران سیاسی و ناامنی‌های بیش‌تر خواهد رفت و از طرفی دیگر، فشارهای اقتصادی چنین نتایجی در پی خواهد داشت.»

گفتنی است با این که جهان در بیش‌تر از دو سال گذشته، همواره امارت اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم کرده و از رویکرد این حکومت در برابر زنان به ویژه حق آموزش و کار زنان و دختران در افغانستان انتقاد کرده؛ اما امارت اسلامی این انتقادها را نادیده گرفته و به خواست جامعه‌ی جهانی اهمیتی نداده است.

( سلام وطندار / ۹ دسمبر ۲۰۲۳)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x