بازداشت ۲هزار قاچاق‌بر مواد مخدر در سال روان

مسوولان در وزارت داخله می‌گویند که در جریان سال روان خورشیدی، نزدیک به ۲هزار قاچاق‌بر مواد مخدر از سراسر کشور بازداشت شده‌اند.

عبدالحق همکار، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، در سفرش به بادغیس آمار می‌دهد که بیش از ۴۳هزار کیلوگرام مواد مخدر از سراسر کشور کشف و ضبط شده است.

آقای همکار گفت: «تقریبا در جریان یک سال گذشته ما هفده صد عملیات را انجام داده‌ایم و در حدود تقریبا دو هزار قاچاق‌بر و کسانی که برای مواد مخدر کار می‌کردند را دست‌گیر کنیم.»

شماری از بزرگان قوم و فعالان مدنی ولایت بادغیس خواستار فراهم شدن کشت بدیل کوکنار برای کشاورزان‌اند.

محمد عمر، بزرگ قوم، گفت:‌ «به عوض کشت کوکنار که این محو می‌شود نابود می‌شود باید به دهقان یک چیزی عوض این داده شود که دیگر رو به کشت کوکنار نیاورند.»

آقا ارباب، فعال مدنی در بادغیس، گفت: «در برنامه‌ای که روی دست گرفته اند صد فیصد جدی بگیرند و در ضمن آن کشت بدیل مواد مخدر برای مردم ارایه شود.»

در همین حال، مسوولان محلی بادغیس نیز بر جلوگیری از کشت کوکنار و تولید مواد مخدر تأکید می‌کنند. آنان می‌گویند که برای کشاورزان زمینه کشت بدیل فراهم خواهد شد.

عبدالصمد جاوید، والی بادغیس، در این باره گفت:‌‌ «به هر قیمتی که شود ما عملی کردن این پلان را در نظر داریم و آن را عملی می‌کنیم.»

محسن احسان، رییس زراعت، مالداری و آب‌یاری بادغیس، می‌گوید:‌ «بدیل این کشت مواد‌مخدر را ما فراهم خواهیم کرد که عبارت از پسته و هینگ می باشد.»

بربنیاد معلومات وزارت مبارزه با مواد مخدر، در جریان یک سال گذشته، ۸۴هزار معتاد مواد مخدر به هدف تداوی از سراسر کشور گردآوری شده‌اند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x