چگونه پاکستان قربانی سیاست های متناقض خود شد!

بازگشت تحریک طالبان پاکستان به اقدامات تروریستی، اخاذی و گروگان‌گیری، زمان را برای پاکستان، یک دهه به عقب برگردانده است – اگرچه وضعیت هنوز به بدی گذشته نیست – و روابط این کشور را همراه با طالبان افغانستان به شدت تضعیف کرده است. دولت و ارتش پاکستان این گروه را به پناه دادن به این تحریک طالبان متهم می کنند.

رد و بدل نمودن اظهارات قهرآمیز در 2 جنوری نشان می دهد که چگونه وعده حضور طالبان در کابل برای کسانی که در پاکستان فرمان می راندند اشتباه بوده است. از رئیس مغرور آی‌اس‌آی، جنرال فیض حمید که در سپتمبر 2021 در کابل حضور پیدا کرد و به رسانه‌های افغانستان گفت که همه چیز خوب خواهد بود، تا رعنا ثنا الله وزیر داخله پاکستان که تهدید به بمب‌گذاری مخفیگاه‌های تحریک طالبان پاکستان در افغانستان کرد، 16 ماه می گذرد.

به بیانیه احمد یاسر، یکی از اعضای طالبان مستقر در دوحه، با توئیتی پاسخ داد که افغانستان سوریه نیست و نه پاکستان ترکیه (اشاره به بمباران کردها در سوریه توسط ترکیه). اینجا افغانستان است، گورستان امپراتوری ها. هرگز به حمله نظامی به ما فکر نکنید، در غیر این صورت شرم توافق نظامی با هند تکرار خواهد شد این خاک صاحب دارد، همان که رئیس را به زانو درآورد.

بلافاصله پس از این موضوع، شورای امنیت ملی پاکستان در پایان یک نشست دو روزه در مورد این موضوع و سایر مسائل پیش روی این کشور، بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: “هیچ کشوری اجازه نخواهد داشت برای تروریست‌ها پناهگاه و تسهیلات فراهم کند و پاکستان تمام حقوق خود را در این زمینه برای حفاظت از مردم خود محفوظ می‌دارد. امنیت پاکستان سازش ناپذیر است و حکم کامل دولت در هر وجب از خاک پاکستان حفظ خواهد شد.”

از دیدگاه پاکستان، رضایت‌بخش‌ترین نتیجه پیروزی طالبان در افغانستان به حاشیه راندن هند بود که دو دهه توسعه زیرساخت‌ها و ارائه کمک‌های دیگر به این کشور داشت.

اما دو طرف بر سر موضوع خط دیورند با هم اختلاف پیدا کردند، افغان‌ها هرگز آن را به عنوان یک مرز بین‌المللی با پاکستان نپذیرفته‌اند و در مقابل خشم طالبان، پاکستان نمی‌خواهد اجازه عبور نامحدود از این خط را بدهد.

علاوه بر این، قتل ایمن الظواهری، رهبر القاعده توسط ایالات متحده در جولای 2022 در کابل، به تنش بین دو طرف کمک کرده است، با سوال در مورد نقش نهاد امنیتی پاکستان در این حادثه.

این انتظار که پاکستان نقش بزرگی در افغانستان جدید تحت حکومت طالبان داشته باشد، رد شده است. برخلاف دفعه قبل، اسلام آباد در به رسمیت نشناختن رژیم طالبان همراه با جامعه جهانی قدم گذاشته است. عجیب این است که سراج الدین حقانی، وزیر داخله، به رهبران تحریک طالبان پاکستان در جنوب شرق افغانستان پناه می دهد. به گفته آنتونیو گویستوزی از محققیق بالای گروه حقانی می گوید که سراج الدین حقانی از تحریک طالبان پاکستان به عنوان اهرم فشاری علیه پاکستان استفاده می کند.

پانزده سال پیش، سازمان امنیتی پاکستان به دنبال تمایز میان طالبان «خوب» و «بد» بود. طالبان خوب، طالبان افغانستان و گروه‌های دیگر است. تحریک طالبان پاکستان طالبان بدی بودند، زیرا آنها پاکستان، غیرنظامیان و نیروهای امنیتی آن و سایر نمادهای دولتی مانند زیرساخت ها را هدف قرار می دادند. حالا طالبان خوب و طالبان بد در یک طرف هستند. به نظر می رسد پاکستان در تناقضی که خود ساخته است گرفتار شده است.

(ایندیان اکسپرس / 4 جنوری 2023)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x