بانک جهانی از گسترش فقر در افغانستان ابراز نگرانی کرد

بانک جهانی از گسترش فقر در افغانستان ابراز نگرانی کرده و افزوده است که شماری از کشورهای منطقه، به‌ویژه این کشور با بحران اقتصادی روبه‌رویند.

بانک جهانی روز سه‌شنبه، ۱۶ جوزا، با نشر گزارش سالانه‌اش در مورد وضعیت اقتصادی کشور‌های جنوب آسیا گفته که بحران در افغانستان سبب کاهش رشد اقتصادی در این کشور شده است.

این بانک در گزارشش از فقر گسترده در افغانستان که تقریباً تمام جمعیت کشور را در بر گرفته، ابراز نگرانی کرده ‌است.

به گفته بانک جهانی، برخی از اقتصادهای جنوب آسیا، از جمله افغانستان متحمل شوک‌های داخلی قابل توجهی شده‌اند و بحران‌های عمیق همچنان رشد آن‌ها را تضعیف می‌کند.

بر بنیاد این گزارش، ممکن است رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۲۳ به ۵.۹ درصد و سپس در سال ۲۰۲۴ به ۵.۱ درصد کاهش یابد.

گزارش این بانک افزوده که چشم‌انداز اقتصادی در افغانستان با بازگشت جریان کمک‌ها تثبیت شده است و انتظار می‌رود رشد تولید در دو سال آینده مثبت شود.

در این گزارش همچنان تذکر داده شده است که رشد اقتصاد جهانی از ۳.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۲.۱ درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش خواهد یافت.

آجی بانگا، رییس بانک جهانی گفته است: «مطمین‌ترین راه برای کاهش فقر و گسترش رفاه از طریق اشتغال است و رشد کندتر ایجاد شغل را بسیار دشوارتر می‌کند.»

نگرانی این نهاد بین‌المللی در حالی مطرح می‌شود که پیش از این اوچا گفته بود که شمار نیازمندان در افغانستان از ۲۸.۳ میلیون تن به ۲۸.۸ میلیون تن افزایش یافته است.

به گفته این نهاد، افغانستان بدترین بحران بشردوستانه را در جهان تجربه می‌کند و بیش از دو سوم جمعیت افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

پس از روی‌کارآمدن طالبان در افغانستان بیکاری افزایش چشم‌گیری داشته و‌ این موضوع سبب گسترش دامنه فقر نیز شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x