بانک جهانی در مورد رهایی بخشی از دارایی منجمد شدهٔ افغانستان تصمیم می‌گیرد.

بانک جهانی پیشنهاد رهایی ۵۰۰ میلیون دالر از دارایی‌های منجمد شدهٔ افغانستان به ادارات بشری را فردا نهایی می‌سازد. این پول از بودجه‌ای است که جامعهٔ جهانی با افغانستان کمک کرده بود.

برخی منابع آگاه از این موضوع به خبرگزاری رویترز گفته اند که با آنهم این روند به دلیل تعزیرات ایالات متحده پیچیده باقی مانده است.

سه ماه پس از آن که گروه طالبان بر افغانستان مسلط شد، جمعیت ۳۹ میلیون نفری این کشور با اقتصاد در حال سقوط،‌ زمستان با کمبود غذایی و فقر روز افزون مواجه است.

آگاهان گفته اند که از این پول به گونهٔ عمده در بخش مراقبت‌های صحی استفاده خواهد شد. آنان همچنان گفته اند که از این پول معاشات معلمان و سایر مامورین دولتی پرداخت نخواهد شد.

در این پیشنهاد از بانک جهانی خواسته شده است تا این ۵۰۰ میلیون دالر را به ملل متحد و سایر ادارات بشری بدون نظارت و گزارش‌دهی،‌ انتقال دهد، اما در مورد سکتور مالی یا چگونگی انتقال آن به افغانستان، اشاره نشده است.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده تایید کرده است که واشنگتن با بانک جهانی و سایر اعانه‌دهندگان در مورد چگونگی استفاده از این پول کار می‌کند، به شمول احتمال پرداخت معاشات معلمان و کارمندان بخش صحت.
بر اساس این معلومات ۷۰ درصد بودجهٔ ملکی افغانستان از کمک‌های خارجی تمویل می‌شد.اما بانک جهانی پس از تسط طالبان بازپرداخت این بودجه را تعلیق کرد و واشنگتن نیز انتقال دالر امریکایی به این کشور را توقف داد و در حدود نه میلیارد دالر دارای بانک مرکزی افغانستان را نیز منجمد و کمک‌های مالی به این کشور را متوقف کرد. 
پشتو صدای آمریکا
۲۰۲۱/۲۹/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x