بحران سلامت روانی زنان افغانستان با آینده ای تیره و تار

بی‌بی‌سی در گزارش ویژه‌ای به نقل از یک روانشناس نوشته است که افکار خودکشی در افغانستان، به ویژه در میان زنان همه‌گیر شده است.

داکتر امل، روان‌پزشک می‌گوید: “افغانستان در «بدترین وضعیت» قرار دارد اما جهان به ندرت در مورد آن فکر یا صحبت می‌کند.”

بی‌بی‌سی در این گزارش درباره شیوع بیش از حد خودکشی در میان زنان افغان، با شش خانواده مصاحبه کرده است.

در این گزارش حاکمیت طالبان در افغانستان و محدودیت‌های گسترده این گروه در برابر زنان از جمله ممنوعیت حق آموزش و کار، از عمده‌‌ترین دلایل خودکشی در میان زنان افغان خوانده شده است.

داکتر امل، روان‌پزشک می‌گوید که در جریان دو روز پس از اعلام ممنوعیت حضور زنان در دانشگاه، ۱۷۰ تماسی دریافت کرده است که درخواست کمک می‌کردند. اکنون او هر روز تقریباً هفت تا ۱۰ تماس جدید برای کمک دریافت می‌کند. بیشتر بیماران او دختران و زنان جوان هستند.

سازمان ملل تخمین می‌زند که در جامعه عمیقا مردسالار افغانستان از هر دو نفر یک نفر – که اکثر آنها زن هستند – حتی قبل از تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱ از ناراحتی‌های روانی رنج می‌بردند. اما کارشناسان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که به دلیل سرکوب آزادی زنان توسط طالبان و بحران اقتصادی، وضعیت افغانستان از هر زمان دیگری بدتر شده است.

این در حالی‌ است که بسیاری خانواده‌ها واقعات مربوط به خودکشی را گزارش نمی‌دهند و پنهان می‌کنند.

طالبان نیز در مورد آمار خودکشی معلوماتی ارایه نکرده و به پرسش‌های مرتبط به این موضوع پاسخ نمی‌دهند.

بی‌بی‌سی در این گزارش به منظور محافظت از مصاحبه‌شونده‌گان از نام مستعار استفاده کرده است.

نادر، می‌گوید که دخترش پس از ناامیدی از بازگشایی مکاتب، خودکشی کرد. آقای نادر از هوش و استعداد و امیدهای دخترش برای آینده افغانستان می‌گوید که آرزو داشت از طریق درس به کشورش خدمت کند، اما بسته ماندن مکاتب در آغازین روزهای تعلیمی امسال موجب افزایش اضطراب و ناامیدی دخترش شده و در نهایت خودکشی کرد.

خانم مهر، استاد دانشگاه که نان‌آور خانواده‌اش است، می‌گوید که پس از بسته شدن دانشگاه‌ها شغلش را از دست داده و از عهده مصارف زندگی برنمی‌آید.

او می‌گوید که محدود ماندن در خانه، فشار برای ازدواج، ناامیدی نسبت به آینده موجب شد تا دو بار تصمیم به خودکشی بگیرد.

پژوهش دیگری که توسط مطالعات اپیدمیولوژیک در ماه مارچ سال جاری در ولایت هرات انجام شده، نشان می‌دهد که دو سوم نوجوانان افغان دارای علایم افسردگی اند.

داستان‌های ارایه شده در این گزارش نیز حکایت مشابه از وضعیت فعلی دارد که محدودیت‌ها و ناامیدی‌ها موجب شده تا افکار خودکشی در میان آنان شایع شود.

خودکشی یک پدیده‌ جنسیتی نیست، بلکه هر دو جنس را شامل می‌شود. دکتر امل می‌گوید که گرچه خودکشی بیش‌تر در میان زنان شایع است، اما مردان نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

به باور دکتر امل، باور تربیتی در افغانستان طوری‌ است که مردان باید «قدرتمند» باشند، اما وضعیت فعلی در افغانستان به‌ویژه مشکلات اقتصادی موجب شده است تا مردان از این ناحیه تحت تأثیر قرار گیرند.

دکتر امل می‌گوید که تلاش خودکشی در مردان موفق‌تر از زنان است.

این روان‌پزشک برای ارایه راه‌حل پیش‌نهاد می‌کند که هم‌صحبتی با دوستان، رفت و آمد با همسایه‌ها، تشکیل یک تیم پشتیبان متشکل از اعضای خانواده و دوری از انزواگزینی می‌تواند افکار خودکشی را کاهش دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x