برای بار نخست زیر حاکمیت طالبان، هیات امریکایی اتاق تجارت امریکا و افغانستان به کابل سفر کرد

پس از قدرت گرفتن مجدد طالبان در افغانستان، هیاتی به رهبری جفری گریکو، رییس اتاق تجارت امریکا و افغانستان برای اولین بار به کابل سفر کرد و با نمایندگان حکومت طالبان و بخش خصوصی در مورد مسایل دوجانبه گفتگو کرد.

جفری گریکو در کنفرانس “روابط تجاری و اقتصادی افغانستان” در هوتل سرینا در کابل به روز چهارشنبه ششم سپتمبر گفت که از “بازگشت صلح” و “کاهش فساد” در افغانستان خوشحال است و افزود که در بازگشت به ایالات متحده از چشم‌دیدهای خود به کانگرس امریکا گزارش خواهد داد.

گریکو در سخنان خود همچنین به موضوع مسدود شدن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده اشاره کرد و گفت که برای رهایی این پول تلاش خواهد کرد. اما گفت که امکان بازگرداندن پول های مسدود شده به بانک مرکزی افغانستان وجود ندارد. با اینحال، او افزود که تلاش خواهد کرد تا راهی برای انتقال این پول به بانک‌های واسطه خصوصی امریکایی بیابد.

در این کنفرانس اقتصادی شماری از مقامات ارشد حکومت طالبان به شمول ملا عبدالغنی برادر و شماری از نمایندگان سکتور خصوصی نیز اشتراک داشتند.

ملا برادر در این کنفرانس گفت که حکومت طالبان انواع تسهیلات را برای رشد اقتصادی و تجاری به سرمایه‌گذاران و تاجران خارجی و داخلی فراهم کرده و از آنها حمایت کامل می‌کند.

او گفت که به منظور توسعه اقتصادی افغانستان یک بورد مشورتی اقتصادی تشکیل می‌شود که همه اعضای آن متخصص در امور اقتصادی خواهند بود. او همچنین گفت: “کار بر روی ایجاد راهبرد ملی اقتصاد در حال انجام است”.

او تاکید کرد: “با روی کار آمدن امارت اسلامی وضعیت اقتصادی که به چالش جدی مواجه بود، اکنون دوباره رو به بهبود است، فساد اداری از بین رفته، از کشت و قاچاق مواد مخدر جلوگیری شده، پول افغانی در برابر اسعار خارجی ثابت باقی مانده، قیمت مواد خوراکی و غیرخوراکی کاهش یافته است”.

همچنان معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای حکومت طالبان گفت که حکومت این گروه از سرمایه‌گذاری روی معادن حمایت می‌کند.

او گفت: “نه تنها افغان‌ها، بلکه خارجی‌ها نیز می‌توانند در افغانستان سرمایه گذاری کنند که نمونه بارز آن سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاران آسیایی و اروپایی با سرمایه‌گذاران افغان در معدن آهن غوریان هرات است”.

ملا برادر افزود که علاوه بر برق، معدن، زراعت، ترانسپورت، زیربنا و فناوری، سرمایه گذاری در سایر بخش‌ها نیز نیاز افغانستان است و حکومت طالبان فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران خارجی و نیز سرمایه گذاران داخلی فراهم کرده است.

اتاق تجارت ایالات متحده و افغانستان در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. این اتاق در سال های گذشته نشست های سالانه را بین اعضای اتاق در امریکا و افغانستان ترتیب داده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x