برنامه جهانی غذا: بیش از 20 میلیون افغان در ناامنی غذایی قرار دارند

برنامه غذایی جهان می گوید که شهروندان افغانستان با میزان جدی گرسنگی و سوء تغذیه در جریان سال ۲۰۲۲ روبرو شدند و فرصت های کاری، آموزش و زراعت هم خیلی در اینکشور کاهش یافت. در گزارشی که به روز جمعه (۳۱ مارچ) از سوی ریلیف ویب نشر شد، از برنامه غذایی جهان نقل شده که گفته است، سال گذشته بحران اقتصادی، خشکسالی، تکان های زلزله، سیلاب و محدودیت ها بر حقوق بشری به شدت دامنگیر افغانستان شد.

در ادامه آمده که بیش از ۲۰ میلیون تن در درجه اضطراری بحران و عدم مصئونیت غذایی در افغانستان قرار دارند. در گزارش از رسیده گی به افغانستان به عنوان بزرگترین عملیات برنامه غذایی جهان برای نیازمندان در سطح جهان نام برده شده است. به نقل از این برنامه، در سال ۲۰۲۲ توانسته بیش از ۱.۱۴ میلیون تن مواد غذایی و حدود ۳۲۷ میلیون دالر پول نقد را به عنوان کمک برای نیازمندان در افغانستان فراهم کند.

در ادامه گزارش آمده که میزان کمک رسانی در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال پیشتر از آن، اضافه از ۵۰ در صد افزایش یافت زیرا شمار نیازمندان خیلی بیشتر از گذشته شد. از وضعیت کودکان بین ۶ ماه تا ۵ ساله بیشتر در گزارشWFP ابراز نگرانی شده زیرا به گفتۀ این سازمان، کودکان بیشتر با هشدار جدی سوء تغذیه روبرو بوده اند.

حکومت طالبان که با گذشت نزدیک به ۲۰ ماه از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده، در ۲۴ دسمبر سال گذشته، محدودیت تازه را وضع کرد، اینکه بانوان در موسسه های غیر دولتی تا اطلاع بعد سر کار نروند و در خانه بمانند. برنامه غذایی جهان می گوید که در نتیجه این تصمیم که موسسه های مختلف را با محدودیت روبرو کرد، آنها تلاش کردند تا کمبود کارمند در امور مدد رسانی احساس نشود و برنامه های شان آسیب نبیند.

برنامه غذایی جهان پیش از این هشدار جدی داده بود که اگر کمک های فوری برایش نرسد، در چند روز آینده، امداد رسانی بشری از جمله مواد غذایی را برای ۹ میلیون تن در افغانستان قطع می کند. این اداره در تویتی پنجشنبه گذشته گفت که به صورت فوری به ۹۳ میلیون دالر نیاز دارد تا ۱۳ میلیون تن را در ماه اپریل که دو روز به آغازش مانده، تحت پوشش قرار دهد.

در مجموع برنامه غذایی جهان گفته که در شش ماه آینده به ۸۰۰ میلیون دالر نیاز دارد تا به نیازمندان در افغانستان کمک کند. برنامه غذایی جهان می گوید که شمار نیازمندان به مواد غذایی در افغانستان به مرز ۲۹ میلیون تن رسیده. این برنامه گفته است که در سال ۲۰۲۲ به کمک کشور ها و نهاد های مختلف، توانسته کمک ها را برای بیش از ۲۳ میلیون تن در افغانستان فراهم کند.

(رادیو آزادی /31 مارچ 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x