برنامه جهانی غذا: ۴ میلیون تن از جمله ۳.۲ میلیون کودک در افغانستان به سوءتغذیه حاد مبتلا هستند

برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) اعلام کرده است که چهار میلیون تن به‌شمول ۳.۲ کودک در افغانستان به سوء‌تغذیه حاد مبتلا هستند.

برنامه جهانی غذا روز پنج‌شنبه، ۲۷ میزان، با نشر گزارشی اعلام کرده است که ۲۹.۲ میلیون نفر یعنی دو سوم حصه جمعیت افغانستان در سال ۲۰۲۳ به کمک‌های بشردوستانه چند بخشی نیاز دارند.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که 15.3 تن در افغانستان از ماه می سال جاری میلادی تا کنون «به شدت» در ناامنی غذایی قرار دارند. از این میان 2.8 میلیون در طبقه بندی یک‌پارچه امنیت غذایی  (IPC) قرار داشته‌اند.

با این حال، برنامه جهانی غذایی از آغاز سال جاری میلادی تا کنون به ۱۶.۸ میلیون تن در افغانستان کمک غذایی کرده است.

برنامه جهانی غذا افزوده که این سازمان در سال جاری مجبور شده که کمک‌هایش را به ۱۰ میلیون افغان کاهش دهد، در حالی که جان میلیون‌ها تن هنوز در خطر است.

این نهاد تاکید کرده که برای جلوگیری از افزایش بیشتر نرخ سوءتغذیه و سطح گرسنه‌گی، به حمایت‌های بشردوستانه مستمر نیاز است.

در گزارش آمده است که بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از خانواده‌های افغان در حال حاضر قادر به خرید غذای مغذی کافی نیستند.

همچنان ۱.۴ میلیون مادر، کودک نوپا و کودک پنج تا شش ساله دیگر غذای مغذی تخصصی طراحی شده برای جلوگیری از سوء‌تغذیه دریافت نمی‌کنند.

برنامه جهانی غذا اضافه کرده است، برای زنده ماندن هفت میلیون «آسیب‌پذیرترین افراد» به ۴۰۰ میلیون دالر کمک فوری نیاز دارد.

پیش از این، دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) نیز طی گزارشی نسبت به پیامدهای «شکاف عمیق مالی» در سال ۲۰۲۳ هشدار داده و اعلام کرده بود که بیش از ۳۶ هزار کودک زیر پنج سال در افغانستان به دلیل کمبود بودجه از کمک‌های غذایی بشردوستانه سازمان ملل محروم شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x