بنت: برای جلب توجه به وضعیت بحرانی اجرای عدالت در افغانستان کار می‌کنیم

رچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که قرار است با مارگارت ساترثوایت، گزارشگر ویژه این سازمان در مورد استقلال قضات و وکلا، به‌گونه مشترک برای جلب توجه به وضعیت بحرانی اجرای عدالت در افغانستان کار کنند.

در بیانیه مشترکی که روز جمعه، ۲۰ جنوری، از طرف کارشناسان سازمان ملل نشر شده، آمده است که قضات، وکلا و دیگر کسانی که شامل دستگاه قضایی حکومت پیشین افغانستان بودند، اکنون در معرض خطر شدید قرار دارند.

کارشناسان سازمان ملل گفته‌اند که در مورد وضعیت وخیم وکلا و قضات افغانستان و همچنان تغییر دستگاه قضایی این کشور بر‌اساس قوانین طالبان که آشکارا معیارهای بین‌المللی را نقض می‌کند، شدیداً نگران‌اند.

در بیانیه آمده است که متخصصان حقوقی به‌ویژه زنان با سختی‌ها و خطرهای فراوانی روبه‌رویند.

کارشناسان سازمان ملل از جامعه جهانی خواسته‌اند تا از زنانی که در بخش‌های حقوقی کار می‌کردند، حمایت کنند.

این در حالی است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تمام زنان و شمار زیادی از مردانی که در دستگاه قضایی کشور کار می‌کردند، برکنار شده‌اند.

ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، در عقرب سال جاری به محاکم رژیم این گروه دستور داد که حکم قصاص و حدود را بر کسانی که شرایط آن را تکمیل می‌کنند، اجرا کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x