به‌رسمیت شناختن حکومت ا.ا؛ اسلام‌آباد هم‌زمان با همسایه‌ها اقدام می‌کند

آصف علی درانی، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان در سخنرانی در انستیتوت تحقیقات پالیسی اسلام‌آباد ‌گفته است که پاکستان به‌گونه‌ی یک‌جانبه برای به رسمیت‌شناسی حکومت کنونی افغانستان گام نخواهد برداشت.

به گفته‌ی آصف علی درانی، اسلام‌آباد در این زمینه هم‌زمان با کشورهای دیگر عمل خواهد کرد.

آقای درانی گفته است: «یک تفاهم میان همسایه‌های افغانستان و روسیه وجود دارد که اگر بخواهیم که دولت افغانستان را به رسمیت بشناسیم، آنان را به‌گونه‌ی هم‌زمان به رسمیت می‌شناسیم، نه یک‌جانبه و من فکر می‌کنم که ما مداوم در تلاش انجام این کار بودیم.»

این مقام‌ پاکستانی همچنان از کاهش میزان فساد، بهترشدن امنیت، افزایش درآمدها و پیکار با مواد مخدرزیر حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان نیز سخن گفته است.

او افزود: «نکته مثبت درباره افغانستان این ا‌ست که فساد کمتری در این کشور وجود دارد و این مورد در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. آنان درآمدهای خود را افزایش داده‌اند و این نکته نیز در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده. امنیت در افغانستان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است و سپس کشت تریاک به پایین‌ترین حد خود یعنی تا ۹۵ درصد کاهش یافته است.»

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله به طلوع‌نیوز گفت: «پالسی چهارساله ساخته شده و در آن همه چیز در نظر گرفته شده است. ان‌شاءالله که در آینده قریب امنیت هم به صد درصد می‌رسد و مبارزه با مواد مخدر هم به صفر کاهش پیدا می‌کند.»

نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان در انستیتوت تحقیقات پالیسی اسلام‌آباد افزوده که ممنوعیت‌ها از سوی امارت اسلامی بالای زنان و دختران در افغانستان یک مساله‌ی فرهنگی است.

اما سر انجام، روابط کابل با همسایه‌ها و کشورهای منطقه چه خواهد شد؟

عبدالرووف توانا، آگاه سیاسی گفت: «سخنان اخیر نماینده پاکستان در امور افغانستان از دو احتمال بیرون نیست، نمایان‌گر عقب‌نشینی پاکستان در سیاست‌های که در قبال افغانستان به کار می‌برد، نه به سطح بین‌المللی خریدار پیدا کردن است و نه امارت اسلامی به خواسته‌های آن‌ها تمکین نمود.»

این در حالی‌ست که رابطه افغانستان در چند ماه پسین با کشورهای همسایه به ویژه پاکستان به تیرگی گراییده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x