به رسمیت شناخته شدن حکومت سرپرست یک ضرورت است

امارت اسلامی می‌گوید که حکومت سرپرست تمامی شرایط به رسمیت شناخته شدن را برآورده کرده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی گفته که اگر حکومت سرپرست به رسمیت شناخته شود، به شکایت‌ها و گله‌های جامعه جهانی به خوبی رسیدگی خواهد شد.

آقای مجاهد گفت: «در آن صورت، امارت اسلامی افغانستان بیش‌تر متوجه مکلفیت‌های خود خواهد بود و بعضی شکوه و گله‌ها که در میان داریم و یا از طرف کشورها مطرح می‌شود به گونه خوب به او رسیدگی صورت خواهد گرفت چون یک جهت خود را مسوول می‌داند در قبال قوانین و اصول.»

او می‌افزاید که اگر شماری از کشورهای قدرتمند جهان مانع به رسمیت شناختن حکومت کنونی شوند؛ کشورهای دیگر نباید از آنان پیروی کنند.

از سویی‌هم، وزارت اقتصاد می‌گوید که به رسمیت شناخته نشدن امارت اسلامی از سوی جامعه ‌جهانی، حکومت سرپرست را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.

عبداللطیف نظری، معین وزارت اقتصاد، گفت: «اگر امارت اسلامی به رسمیت شناخته شود تعامل افغانستان با جهان افزایش پیدا می‌کند و این مسله باعث می‌شود که ثبات منطقه روند تصدی طی بکند.»

شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که حکومت فراگیر، مبارزه با هراس‌افگنی، به کار گرفته نشدن خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر و تامین حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، زمینه را برای به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی فراهم می‌کند.

سید جواد سجادی، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «برای این‌که طالبان به رسمیت شناخته شود نخست باید به مردم مراجعه بکند اصول و قواعد سیاست و حکمرانی را مراعت بکند حقوق و آزادی‌های مردم را به رسمیت بشناسد.»

توریالی زاری، یک آگاه دیگر، می‌گوید: «آن‌ها باید با جامعه جهانی به تفاهم برسند تا بتوانند همه مشکلات خود را با جامعه بین‌المللی از راه‌های دیپلزوماتیک حل کنند.»

در حالی‌که حکومت سرپرست از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است؛ اما شماری از کشورها مانند ترکیه، روسیه، ایران، پاکستان، جاپان، چین در افغانستان فعالیت دیپلوماتیک دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x