بگذار ببینیم چه میشود!

در انتخابات 2014، با دخالت جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، هر دو طرف برنده و بازنده سهم 50 درصدی از دولت را به خود اختصاص دادند. طرف پیروز و افغان ها فکر کردند که برایشان خوب است و گفتند بگذار ببینیم چه میشود!

در انتخابات 2019 هم همین بازی انجام شد با این تفاوت که این بار پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت اگر 50 درصد سهم دولت و پروسه صلح به طرف بازنده داده نشود یک میلیارد دلار کمکی به طرف برنده نمی کند. اینجا هم طرف پیروز و افغان ها گفتند که خوب است، بگذار ببینیم چه میشود!

در توافقنامه صلح دوحه بین آمریکا و طالبان، دولت افغانستان به فراموشی سپرده شد و فرض بر این بود که بدون حضور دولت، توافق دوحه باعث صلح خواهد شد. اینجا نیز این نظر وجود داشت که بگذار ببینیم چه میشود!

زمانی که 600 زندانی طالبان توسط نیروهای آمریکایی بدون موافقت دولت آزاد شدند، افغان‌ها فکر می‌کردند که خوب شد و می‌گفتند بگذار ببینیم چه میشود!

حتی با خروج آمریکایی ها از کشور و تصرف تمام ولایات به جز کابل، اعتقاد قوی این بود که برکت به کشور می رسد و می‌گفتند، بگذار ببینیم چه میشود!

در 15 اگست 2021، زمانی که کابل به دست طالبان افتاد، دولت و افغان‌ها متوجه شدند که آمریکا و طالبان چه می‌کنند! اینجا بود که حکومت افغانستان و جامعه خوابیده بیدار شدند و متعجب بودند که چه شده است؟ اکنون همدیگر را سرزنش می کنند و مثل مگس دو دست خود را به یکدیگر می‌زنند، اما چیزی به آنها نمی رسد.

بگذار ببینیم چه میشود! این مفهوم گاهی اوقات به عنوان شوخی استفاده می شود، اما در واقع جنبه منفی فرهنگ جامعه ما را توصیف می کند. افغان هایی که تا به حمله و شکست نهایی نرسیده باشند، با گفتن بگذار ببینیم چه میشود! خود را فریب می‌دهند.

(دعوت میدیا)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x