بیکاری پس از فارغ التحصیلی؛ اثرات آن بر اقتصاد

توقع شغلی از دولت زیاد است که نباید اینطور باشد و هیچ دولتی نمی تواند تمام فارغ التحصیلان سیستم دولتی خود را جذب کند. سیستم تعلیمی یا آموزشی اشتباه است، در سیستم تعلیمی زندگی و کار به محصلان آموزش داده نمی شود بلکه کتاب و چپتر به آنها تدریس می‌شود، وقتی محصل فارغ‌التحصیل می‌شود، نه از نظر تخنیکی برای جذب در ادارات آمادگی دارد و نه از جنبه مسلکی آنقدر قوی است که دولت یا سازمان غیردولتی به آن نیاز داشته باشد.

بالا رفتن گراف بیکاری؛ در پایان سال 2021، 216 میلیون نفر در سراسر جهان بیکار بودند، ارقام همان سال برای افغانستان 13.28 درصد بود، یعنی 13 درصد جمعیت کشور بیکار بودند، اکنون اگر جمعیت را 40 میلیون در نظر بگیریم، 5.3 میلیون نفر از این جمعیت، بیکار هستند اما در سال 2023 داستان متفاوت است، بر اساس ارقام سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه، OCHA در حال حاضر 28.3 میلیون نفر در افغانستان به کمک های بشردوستانه اضطراری نیاز دارند که از این تعداد 23 درصد زن هستند که 54 درصد آنها کودک و 8.3 درصد معلول هستند.

نارضایتی از دولت؛ یک ضرب المثل در پشتو داریم که میگوید “شکم گشنه ایمان ندارد” این امری رایج در سیاست معاصر جهان است که دست مردم ناراضی در نهایت در گرو حاکمانشان می شود، بنابراین هر چه نرخ بیکاری در کشوری بیشتر شود، نارضایتی مردم از حکومت بیشتر می شود در این صورت برای مردم گرسنه ممکن نیست که از حاکمان خود راضی و خوشحال باشند.

افزایش نرخ جرم و جنایت؛ زمانی که بیکاری در کشوری افزایش یابد، امنیت را در کنار مشکلات دیگر تهدید می کند و نمودار ناامنی نیز با آن افزایش می یابد. در کشور فقیری مانند افغانستان که در گذشته و اکنون تقریباً تماماً متکی به کمک های خارجی است، بیکاری به راحتی ناامنی و جنایت ایجاد می کند. عموماً کشورهایی که متکی به کمک های خارجی هستند و هیچ پروژه و شغل بلندمدت ملی ندارند، مردم بیکارشان به راحتی تحت تأثیر ناامنی و فساد قرار می گیرند.

مجبور شدن به مهاجرت؛ بر اساس گزارش 2022 کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، تا پایان سال 2021، 2.7 میلیون پناهنده از افغانستان وجود داشته است که اکثر آنها در کشورهای ایران و پاکستان میزبانی شده اند. آخرین آمار نشان می دهد که تا مارچ 2022، یک میلیون و 400 هزار پناهجوی افغان ثبت شده در پاکستان و 780 هزار افغانی با کارت مهاجرت و 2.1 میلیون مهاجر بدون مدرک در ایران زندگی می کنند. این فقط حکایت کشورهای همسایه است، اکنون در غرب، اروپا و دیگر نقاط جهان آن را در نظر بگیرید، همه این پناهجویان یک چیز مشترک دارند و آن اینکه در افغانستان شغل و امنیت وجود ندارد. کار و امنیت مرتبط است.

مواجهه با بحران اقتصادی در درازمدت؛ که متاسفانه در حال حاضر این مورد به چشم خود می بینیم.

(دعوت میدیا /۲۷ می ۲۰۲۳)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x