تأکید ایران بر اهمیت مساله افغانستان در سیاست خارجی کشورهای همسایه

حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده‌ی ویژه رییس‌جمهور ایران در افغانستان، می‌گوید که مساله افغانستان یکی از موضوعات مهم در دستور کار و سیاست خارجی کشورهای همسایه است.

آقای قمی در پایان نشست گروه تماس منطقه‌ای، تحولات در افغانستان را تأثیرگذار بر منطقه می‌خواند و از شروع کار انسداد فیزیکی مرز ایران با افغانستان نیز خبر می‌دهد.

نماینده‌ی ویژه رییس‌جمهور ایران در افغانستان گفت: «همکاری‌های امنیتی بین ما و طرف افغان است. اگر واقع‌بینانه بخواهیم یک ارزیابی بدهیم، شما می‌بینید که طی ماه‌های اخیر ما آرام‌ترین فضای امنیتی را در مرز‌ها داشتیم.»

امارت اسلامی تا اکنون درباره مسایل یادشده به گونه رسمی در این نشست چیزی نگفته است؛ اما رییس ریاست سوم سیاسی وزارت خارجه می‌گوید که امارت اسلامی مانند هرکشور دیگر، به‌ویژه کشورهای منطقه مسایلی دارد که در جست‌وجوی یافتن راه‌حل برای آن‌ها است.

ذاکر جلالی افزوده است که امارت اسلامی در حال حاضر  براساس اولویت‌های سیاست خارجی خود مستقلانه تصمیم می‌گیرد.

سیدهاشم جواد بلخابی آگاه مسایل سیاسی در این باره گفت: «کشور افغانستان کشور مستقلی است مثل سایر کشورها و مسایل بین‌المللی و داخلی آن مربوط به دولت افغانستان است و کشور‌های دیگر چه کشور‌های همسایه یا کشورهای دوردست اگر از سر دلسوزی و نیک‌خواهی پیشنهادی را ارایه کند شایسته است.»

ذکی‌الله محمدی آگاه مسایل سیاسی گفت: « اول باید دیدگاه واحد در منطقه ایجاد شود کشورهای همسایه باید یک دید واحد و خواست واحد از امارت اسلامی داشته باشند و بلاخره همین دید و خواسته فرا منطقه و بعد آن به سازمان ملل فرستاده شود.»

نشست گروه تماس منطقه‌ای پیرامون اوضاع افغانستان، به روز شنبه با حضور نمایندگان ویژه ایران، روسیه، چین و پاکستان در تهران، برگزار شد. در این نشست نماینده امارت اسلامی نیز دعوت شده بود؛ اما حکومت سرپرست در آن اشتراک نکرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x