تاکید اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بر رفع ممنوعیت‌های ترانزیتی از سوی پاکستان

مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در دیدار با رزا اوتونبایوا، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، از حکومت موقت پاکستان خواسته تا بربنیاد قوانین جهانی ترانزیتی به کالاهای بازرگانان از مسیر پاکستان اجازه ورود بدهد.

محمد یونس مومند، معاون اول این اتاق می‌افزاید که حدود دو میلیارد دالر کالا از بندر کراچی به افغانستان انتقال پیدا می‌کند و وضع محدودیت‌ها زیان‌های هنگفت مالی به بازرگانان وارد می‌کند.

آقای مومند در این باره گفت: «بربنیاد قوانین اساسی ترانزیت اموال سرمایه‌گذاران و براساس قانون افتأ و کشورهای سارک براساس همین قانون‌ها باید به اموال ترانزیتی سرمایه‌گذاران اجازه داده شود.»

این درحالی‌ست که نزدیک به یک ماه از محدودیت‌های وضع شده به کالاهای ترانزیتی افغانستان از مسیر پاکستان می‌گذرد و تا اکنون مشکلات بازرگانان برطرف نشده است.

در همین حال، وزارت تجارت پاکستان در خبرنامه‌ای از ممنوعیت ترانزیت برخی از اقلام تجارتی به افغانستان خبر داده است.

در این خبرنامه آمده است که کالاهایی که از طریق پاکستان در آب‌های آزاد به افغانستان منتقل می‌شوند، باید اجازه صادرشدن دوباره به افغانستان را از پاکستان داشته باشد.

اما اتاق تجارت مشترک افغانستان-پاکستان می‌گوید که محدودیت‌های پاکستان به کالاهای ترانزیتی افغانستان در نزدیک به یک ماه میلیون‌ها دالر به بازرگانان زیان وارد کرده و با ادامه این محدودیت‌ها آنان مجبور اند تا از راه‌های بدیل کالاهای شان را انتقال دهند.

نقیب‌الله صافی، رییس اجرایوی اتاق تجارت مشترک افغانستان-پاکستان گفت: «شرایط که از طرف پاکستان به اموال ترانزیتی سرمایه‌گذاران افغان وضع کرده است از همان خاطر در بندر کراچی بیش از سه هزار کانتینر روان است با گذشت هر روز به هر کانتینر جریمه اضافه می‌شود.»

از سویی هم، امارت اسلامی اطمینان می‌دهد که با پاکستان در گفت‌وگو هستند تا به چالش‌های بازرگانان رسیدگی کنند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «ما با طرف پاکستان صحبت کردیم که هرچه زودتر محدودیت‌ها برداشته شود و اجازه داده شود اموال تجارتی افغانستان به افغانستان بیاید و اموال که ترانزیت می‌شود اجازه داده شود.»

پیش از این، پاکستان نیز گذرگاه تورخم را به مدت ده روز بسته کرده بود که زیان‌های هنگفت مالی را به بازرگانان دو طرف وارد کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x