تاکید ایران بر اجرای کامل معاهده‌ی آب دریای هلمند

در ادامه انتقادها و هشدارهای مقام‌های ایرانی در پیوند به حق‌آبه، رییس مجلس نمایندگان این کشور می‌گوید که اجرای کامل و دقیق معاهده آب دریای هلمند به سود دو کشور و تضمین کننده منافع متقابل است.

این مقام ایرانی از امارت اسلامی می‌خواهد که از ایجاد مشکل جدی در روابط دو کشور پیش‌گیری کند و به اراده مثبت تهران در پیوند به پرداخت حق‌آبه پاسخ سازنده دهد.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس نماینده گان ایران، در این باره گفت: «لازم است درباره مسئله حق‌آبه هیرمند عرض کنم که توافق درباره این حق‌آبه بخشی از تاریخ بلند همسایه‌گی دو کشور و دو ملت ایران و افغانستان و غیرقابل خدشه است. اجرای کامل و دقیق این توافق به نفع هر دو ملت و تضمین کننده منافع متقابل و همچنین محافظ وضعیت اقلیمی، جغرافیایی و مردمی بخش‌های بزرگ از غرب افغانستان و شرق ایران است. این یک مسئله حیاتی است و درباره آن اغماض وجود نخواهد داشت. من از مسوولین افغانستان می‌خواهم به اراده مثبت جمهوری اسلامی در این باره پاسخ سازنده داده و با توجه به ذخیره آب کافی که در خاک افغانستان وجود دارد از ایجاد یک مشکل جدی در روابط دو کشور پیش‌گیری کند.»

همزمان با این، حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رییس‌جمهور ایران در امور افغانستان، ادعا دارد که برخی متخصصان حکومت پیشین در افغانستان، بر خلاف سیاست‌های حکومت سرپرست عمل می‌کنند.

آقای قمی در این باره گفت: «یک نکته را باید همین‌جا گفت: متخصصینی که حالا در افغانستان استند و ما بارها به مسوولین طالبان این را گفتیم به این که این‌ها برخلاف سیاست‌های که شما اعلام می‌کنید این‌ها به گونه‌ی عمل می‌کنند که آن‌چیز که مورد انتظار است نشود. متخصصینی که از دولت قبل مانده‌اند و این‌ها ارتباطات با مقامات پیشین دارند.»

اما وزارت انرژی و آب بار دیگر تاکید می‌کند که متعهد به پرداخت حق‌آبه ایران مطابق معاهده ۱۳۵۱ است و در صورت موجودیت آب به اندازه کافی، حق‌آبه ایران تامین خواهد شد.

غلام جیلاني حق پرست، ریيس اطلاعات و نشرات وزارت آب و انرژی، می‎گوید: «شخص مامور و متخصص در هر کشور جهان و هر اداره فنی و اداری می‌باشد با سیاست سر و کار ندارد. متخصصین و مامورین وزارت انرژی و آب کاملا از اصول و قوانین اداری و هدایت رهبری وزارت اطاعت می‌کند.»

با این حال، برخی از کارشناسان روابط بین‌الملل به این باوراند که تنش بر سر آب، اثر بد بالای روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور خواهد داشت.

نظیم سمون کارشناس مدیریت آب‌های فرامرزی، گفت: «طبعا جنجال‌های که سر آب میان دو کشور پیدا شده روی دیگر موارد میان دو کشور تاثیر مستقیم دارد، خصوصا ایران یک شریک تجارتی مهم افغانستان است که ما تقریبا حدود ۲ یا ۳ میلیارد دالر مراودات بازرگانی داریم، افزون بر این مسئله، ترانزیت و مهاجرین افغان در ایران است اگر این مشکلات به اساس میکانیزم‌های تاریخ تعیین شده حل نشود تاثیر خود را خواهد داشت.»

این درحالی‌ست که پیش از این، امارت اسلامی با پخش اعلامیه‌یی گفته است که در اوضاع کنونی، سطح آب در دریا کاهش یافته است و آب کافی در آن وجود ندارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x