تاکید حسن کاظمی قمی بر راه‌اندازی گفتمان ملی در افغانستان

حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در افغانستان، تنها راه بیرون رفت از وضعیت کنونی در افغانستان را راه‌اندازی یک گفتمان سیاسی می‌داند.

آقای قمی در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز، می‌گوید که کشوراش خواهان شکل‌گیری حکومت فراگیر در افغانستان است.

سفیر ایران در افغانستان در این باره گفت: «اگر نکته‌ای را جمهوری اسلامی می‌گوید به عنوان یک برادر می‌گوید از سر خیرخواهی می‌گوید از سرمشورت می‌گوید این به مفهوم مداخله‌گری نیست میگم ما تجربه کردیم در بن یک بخش از واقعیت افغانستان دیده نشد ببینید چی شد.»

به گفته او، ایران برای پشتیبانی از مردم افغانستان در بخش‌های گوناگون، تعامل جدی و نیرومند با امارت اسلامی انجام می‌دهد.

آقای قمی در این باره افزود: «جمهوری اسلامی در پایه حمایت از مردم افغانستان تعامل جدی و قوی را با حکمرانان امروز انجام می‌دهد با طالبان، در حوزه‌های اقتصادی، تجاری و ما جز مشوقعین هستیم که آمادگی داریم که واقعن ورود کنیم در حوزه‌ای اقتصاد نه فقط تجارت.»

حسن کاظمی قمی همچنان ادعا می‌کند که ایالات متحده امریکا از گروه داعش در افغانستان پشتیبانی می‌کند.

اما امارت اسلامی می‌گوید که مطرح ساختن دوباره افرادی که در کشور امتحان داده‌اند، جامعه سیاسی کشور را صدمه می‌زند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «اشخاص و افراد و گروه‌‌های که در افغانستان امتحان بسیار بدی دادند و مردم از آنها نفرت دارد مطرح کردن آنها باز صدمه‌ای بزرگ به جامعه سیاسی افغانستان است.»

حسن کاظمی قمی سفیر ایران در افغانستان، در این گفت‌وگو می‌افزاید که بیش از پنج میلیون مهاجر افغانستان در ایران بودوباش دارند که ایران خدمات بهتری را برای آنان فراهم ساخته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x