تاکید روسیه و پاکستان بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان

روسیه و پاکستان بر ایجاد حکومت فراگیر، ایجاد گروه تماس برای افغانستان و مصوونیت خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر تاکید ورزیدند.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در سخنانی پس از پایان نشست وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای، ایجاد گروه تماس را برای گسترش هم‌کاری‌ها با افغانستان مهم خوانده است.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: «اعضای نشست به نفع از سرگیری فعالیت‌های گروه تماس سازمان هم‌کاری شانگهای برای افغانستان صحبت کردند. این یک مکانیزم مفید برای تبادل ارزیابی درباره چگونگی ادامه عادی‌سازی اوضاع در اطراف این کشور است و به مقام‌های افغانستان کمک می‌کند تا از روند فراگیر ملت سازی به‌شمول نمایندگان همه گروه‌های قومی و سیاسی اطمینان حاصل کنند.»

اما وزیر خارجه پاکستان در جریان این نشست، بر ایجاد حکومت فراگیر، رعایت حقوق زنان و دختران و پیکار با هراس‌افگنی در افغانستان تاکید ورزیده است.

اسحاق دار وزیر خارجه پاکستان گفت: «ما هم‌چنان از حکومت سرپرست افغانستان می‌خواهیم که تدابیر آشکار و مؤثری اتخاذ کند تا اطمینان حاصل شود که خاک آن برای هراس‌افگنی در برابر هیچ کشوری استفاده نمی‌شود.»

عبدالناصر شفیق آگاه مسایل سیاسی گفت: «ایجاد حکومت فراگیر که جهانیان خواهان آن هستند، این خواست مردم افغانستان نیز است.»

امارت اسلامی درباره این سخنان اعضای نشست همکاری شانگهای چیزی نگفته؛ اما پیش از این در پیوند به ایجاد حکومت فراگیر گفته است که در حکومت کنونی تمامی اقوام کشور سهم دارد و خاک افغانستان در برابر تمامی کشورها مصوون است.

صادق شینواری آگاه مسایل نظامی گفت: «گروه‌های که گفته می‌شود که گویا از خاک افغانستان حمله‌های خود را در پاکستان تنظیم می‌کند و سازماندهی می‌کند، این یک بهانه‌جویی بیش نیست.»

نخستین نشست گروه تماس سازمان شانگهای درباره افغانستان در سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شد.

نشست دو روزه شورای وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای درباره افغانستان روز سه شنبه برگزار شد و به روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x