تاکید ضمیر کابلوف بر ایجاد حکومت فراگیر و آشتی ملی در افغانستان

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان پس از پایان نشست مشورتی مسکو می‌گوید که در این نشست در باره‌ی ایجاد حکومت فراگیر و آشتی ملی تاکید شده‌است.

در اعلامیه‌یی پایانی این نشست، کشورهای شرکت کننده بر صلح و ثبات و پیشرفت در افغانستان تاکید ورزیده‌اند.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، می‌گوید که مسکو می‌کوشد تا در افغانستان زمینه برای آشتی ملی فراهم شود و تمامی گروه‌های سیاسی در آن حضور داشته باشند.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفت: «هدف ما این است که یک آشتی ملی واقعی در افغانستان ایجاد کنیم، یعنی ایجاد چنین دولتی که در آن همه گروه‌های سیاسی اصلی حضور داشته باشند که صدای آنها شنیده شود.»

در همین حال، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که حکومت سرپرست همه شمول است و در آن تمام اقوام حضور دارد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت: «در همه شمولی و فراگیری حکومت ما، ما کدام نگرانی نداریم و امارت اسلامی در سدد اینست که کدام نواقصی اگر وجود می‌داشته باشد به سوی تکاملی گام‌های خود را بردارد.»

از سویی هم، وزارت خارجه حکومت سرپرست این گونه نشست‌ها را می‌ستاید اما می‌گوید که به هیچ کسی اجازه داده نمی‌شود تا تاسیسات نظامی شان را در افغانستان بسازند.

ضیاء احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه در این باره چنین می‌گوید: «به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که بر خاک افغانستان تاسیسات نظامی ایجاد کند.»

نشست مشورتی مسکو در باره‌ی افغانستان در حالی برگزار شد که در آن هیچ نماینده‌ی از امارت اسلامی حضور نداشت.

در این نشست نمایندگان چین، پاکستان، ایران، هند، کازاخستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبیکستان و ترکمنستان در باره‌ی افغانستان سخنرانی کردند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x