تاکید طالبان بر احراز کرسی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل

همزمان با هفتادوششمین سالروز عضویت افغانستان در سازمان ملل متحد، کابل از سازمان ملل می‌خواهد که کرسی افغانستان را به امارت اسلامی بسپارد.

سهیل شاهین، مسوول دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر، عدم حضور نماینده حکومت سرپرست را در این سازمان ناعادلانه می‌داند.

آقای شاهین از سوی امارت اسلامی به عنوان نماینده دایمی در سازمان ملل معرفی شد؛ اما از سوی این سازمان رد شده است.

سهیل شاهین در این باره گفت: «افغانستان عضو پیشین سازمان ملل است در وضعیت کنونی افغانستان نماینده امارت اسلامی در تمام مجالس سازمان ملل و نشست‌ها باید حضور داشته باشد تا حقایق را به دنیا برساند و این یک بی انصافی است که تا حالا این چوکی به امارت اسلامی سپرده نشده است. ما از سازمان ملل می‌خواهیم که چوکی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد به امارت اسلامی داده شود و این بی انصافی خاتمه یابد.»

عزیز معارج، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «داشتن نماینده دایمی در سازمان ملل متحد به حیث یک عضو این سازمان حق یک سازمان است حق قانونی‌اش است و ضمنا مفیدیت هم دارد چون از یک کشور دفاع می‌کند و فیصله‌های مختلف شواری امنیت سازمان ملل متحد را تایید یا رد می‌کند.»

در سوی دیگر، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، می‌گوید که در حال حاضر رسیدگی به اوضاع اقتصادی افغانستان از اولویت‌های کاری ملل خواهد بود.

نصیر احمد فایق گفته است: «یکی از اولویت‌های اساسی سازمان ملل متحد در شرایط فعلی رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان می‌باشد به همین منظور برنامه عمل بشری را برای سال ۲۰۲۲ برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به ۲۲ یا ۲۳ میلیون انسان تخصیص داد که نیاز به چهار اعشاریه چهار میلیارد دارد به همین منظور کانفرانس عالی رتبه را منشی عمومی در کنار کشورهای تمویل کننده در ماه مارچ سال جاری تدویر نمود در این کانفرانس به مقدار دو اعشاریه چهار میلیارد دالر کشورهای تمویل کننده تعهد نمودند تا کمک‌های بشردوستانه را به مردم افغانستان ارایه کنند.»

طارق فرهادی، آگاه مسایل روابط بین‌الملل، می‌گوید: «سازمان ملل متحد با مذاکرات عموما می‌خواهد که مسایل و مشکل را حل کند در افغانستان و در جهان؛ در افغانستان چیزی که مهم است که حکومت حاکم فعلی زودتر به حل مشکلات برسد و همگی می‌خواهند که افغانستان به طرف صلح‌آمیز حرکت کند اما از طرف خود حکومت اقدامات لازم است.»

از هنگام عضویت افغانستان در سازمان ملل متحد تا کنون، کم از کم چهارده تن همچون نماینده دایمی افغانستان در این سازمان حضور داشته‌اند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x