تاکید علمای جهان اسلام بر آموزش بانوان در افغانستان

تاکید علمای جهان اسلام بر آموزش بانوان در افغانستان

هیاتی از علمای جهان اسلام که به افغانستان آمده‌اند، می‌گویند که آموزش حق تمامی مسلمانان است و به دختران افغانستان نیز باید اجازه آموزش داده شود.

رییس این هیات می‌گوید که در باره تحصیل و آموزش بانوان با مقام‌های حکومت سرپرست گفت‌وگو کرده است و آنان امارت اسلامی اطمینان داده‌اند که مشکلات موجود را از میان خواهند برداشت.

این هیات پس از دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های حکومت سرپرست، نتیجه گفت‌وگوهای شان را با رسانه‌ها در میان گذاشتند.

شیخ دکتور محمد صغیر، دبیرکل اتحادیه جهانی نصرت پیامبر اسلام، می‌گوید: «ما با تمامی رهبران امارت اسلامی که ملاقات کرده‌ایم، موضوع آموزش را مطرح کردیم در دیدار با وزیر تحصیلات عالی، او به ما وعده سپرد که تمامی افغان‌ها مرد و زن را از حق مسلم آموزش محروم نخواهند کرد.»

مولوی حسیب الله حنفی، عالم دین، به طلوع‌نیوز گفت: «آموزش یک ضرورت است؛ از این رو، از امارت اسلامی می‌خواهیم که هرچه زودتر برای آموزش بانوان زمینه را فراهم کند.»

در همین حال، شماری از دختران دانش‌آموز و دانشجو نیز نگران آینده شان هستند و از امارت اسلامی می‌خواهند که دروازه‌های نهادهای تحصیلی را به روی آنان باز کند.

خدیجه صدیقی، دانشجو، می‌گوید: «بسته شدن دروازه‌های دانشگاه‌ها باعث نگرانی زیاد ما شده، از جمله نگرانی از آینده نامعلومی که در انتظار ما است و باعث صدمات شدید روانی و روحی در ما شده است.»

حسینه معتصم، دانشجو بعدی، می‌گوید: «خواست ما از امارت اسلامی این است که بدون کدام قیدوشرط تمامی دروازه‌های مکاتب، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها به روی دختران باز کنید چون تعلیم و تحصیل حق ما است.»

خواست ما از امارت اسلامی این است که، بدون کدام قید و شرط تمامی دروازه های مکاتب، دانشګاه ها و اموزشګاه ها به روی دختران باز کنید، جون تعلیم و تحصیل حق ما است.

از سویی‌هم، هیات علمای جهان اسلام از کشورهای اسلامی می‌خواهند که روابط شان را با امارت اسلامی گسترش دهند و حکومت سرپرست افغانستان را به رسمیت بشناسند.

شیخ دکتور محمد صغیر افزود: «کشورهای اسلامی را دعوت می‌کنیم تا با امارت اسلامی افغانستان رابطه برقرار کنند و نظام آن را به رسمیت بشناسند به آنها کمک کند و همکاری شان را با آنها افزایش دهند.»

این در حالی‌ست که سازمان همکاری اسلامی اعلام کرده است که یک نشست فوق‌العاده به روز چهارشنبه در باره تعلیق کار و آموزش بانوان در افغانستان، برگزار می‌کند.

مکتب‌های دختران ۴۸۰ روز می‌شود که به روی دانش‌آموزان بسته هستند و از سه هفته بدینسو، دختران دانشجو نیز از تحصیل محروم شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x