تاکید قطر بر آموزش دختران در افغانستان

تاکید علمای جهان اسلام بر آموزش بانوان در افغانستان

وزارت خارجه قطر می‌گوید که این کشور در صدر کشورهای است که کمک‌های توسعه‌یی‌اش را در بخش آموزش به افغانستان و کشورهای دیگر فراهم می‌سازد.

به گفته لوله الخاطر، معاون وزیر خارجه‌ی قطر، در نشستی که سال‌پار در اندونیزیا با حضور نمایندگان چهل کشور برگزار شده بود، شرکت کنندگان، آموزش دختران را حق انسانی و وجیبه دینی دانستند و توافق کردند که نباید تحت هیچ بهانه‌ای به خطر بیفتد.

معاون وزیر خارجه‌ی قطر در این باره گفت: «دولت قطر با همکاری جمهوری اندونیزیا، سال گذشته کنفرانسی را در مورد زنان افغان در بالی با مشارکت بیش از چهل کشور علاوه بر تعداد زیادی از سازمان‌ها، موسسات آموزشی، بخش خصوصی و سایر نهادها مانند ملل متحد اتحادیه اروپا و سازمان همکاری اسلامی برگزار کرد. همه طرف‌ها توافق کردند که آموزش یک حق انسانی و حتی یک وظیفه دینی است که نباید تحت هیچ بهانه‌ای به خطر بیفتد.»

نصیر احمد تره‌کی، آگاه مسایل سیاسی گفت: «حق کار و تحصیل به صورت عموم از زنان سلب شده، آزادی مردم از آنان گرفته شده اجازه مشارکت سیاسی به افراد غیر طالب داده نمی‌شود.»

از سویی هم، امارت اسلامی در این باره می‌گوید که مساله آموزش دختران در افغانستان همیشه‌گی نیست و تمامی چالش‌ها حل خواهند شد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در این باره می‌گوید: «در این راستا امارت اسلامی افغانستان هم انکار نکرده؛ از آموزش انکار نکرده؛ بلکه یک ضرب العجل را تعیین کرده که تا امر ثانی گفته، تا آمادگی‌ها در این بخش گرفته شود و مشکلات رفع شود.»

بیش از یک و نیم سال از بسته شدن مکتب‌ها بروی دانش‌آموزان و بیش از دو ماه می‌شود که دانشجویان دختر از دانشگاه‌ها محروم شده اند. مساله‌ی که واکنش‌های داخلی و جهانی را به دنبال داشته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x