تاکید پیهم طالبان بر آزاد سازی پول های منجمد شده افغانستان

به دنبال فرستادن نامه‌یی به کانگرس امریکا، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه یک بار دیگر بر آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان از سوی امریکا تاکید کرده است.

متقی در گفت‌وگو با رسانه (سی‌آرآی) چین می‌گوید که افغانستان با امریکا درگیر نبرد نیست، بنابراین منجمد ماندن پول‌های افغانستان از سوی امریکا منطق ندارد.

سرپرست وزارت خارجه گفته است: “به زودترین فرصت باید پول‌ها آزاد شوند. امریکایی‌ها با ما کدام مخالفت نظامی ندارند، پول‌هایی را که آنان بند کرده اند، به چه دلیل بند کرده اند، این پول‌ها مربوط مجاهدین هم نمی‌شود، بلکه مربوط مردم افغانستان است.

به گفته این مقام طالبان، بحران کنونی افغانستان به زمان حضور نظامیان آمریکایی در آن کشور برمی گردد.

متقی در این گفت‌وگو از پایان جنگ امریکا و امارت اسلامی سخن می‌زند و می‌گوید که بر اساس توافق دوحه، دو طرف به صلح رسیده اند و منجمد ماندن پول‌های افغانستان دلیل منطقی ندارد.

پیش از این، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه کابینه طالبان در نامه ای به اعضای کنگره نوشت: بزرگترین چالش پیش روی افغانستان ناامنی مالی است و ریشه های این نگرانی به مسدود کردن دارایی های مردم ما توسط دولت آمریکا بازمی گردد.

واشنگتن اخیرا دارایی های افغانستان و همچنین ذخایر طلای این کشور را در بانک‌های آمریکا مسدود کرده که این وضع بر فعالیت های تجاری ومعیشت مردم تاثیر منفی گذاشته است.

مردم و مقامات دولت موقت طالبان در افغانستان بارها، آزادسازی پول‌های مسدود شده این کشور را از طرف آمریکا، خواستار شدند.

گروه طالبان از ۱۵ آگست امسال قدرت را در افغانستان بدست گرفته است.

نظامیان آمریکایی هم در نهایت پس از ۲۰ سال حضور نظامی در اواخر ماه آگست از افغانستان خارج شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x