تاکید ین اگلند بر تعامل کشورهای اروپایی با حکومت سرپرست

دبیرکل هیات ناروی برای مهاجران از سفیران و کشورهای اروپایی می‌خواهد تا دوباره به افغانستان برگردند و با حکومت سرپرست تعامل کنند.

ین اگلند در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز می‌افزاید که در پیلوماسی رژیم‌ها و حکومت‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شوند بل کشورها به رسمیت شناخته می‌شوند، و از همین رو این نهاد افغانستان را به رسمیت می‌شناسد.

ین اگلند، دبیرکل هیات ناروی برای مهاجران، گفت: «در دیپلوماسی، رژیم و حکومت‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شوند بلکه کشورها به رسمیت شناخته می‌شوند. کشور ما ناروی، افغانستان را از دیر زمان به رسمیت شناخته است. رژیم‌ها و حکومت‌ها می‌آیند و می‌روند، اما ما افغانستان را به رسمیت شناخته‌ایم. سفیر ما باید هرچه زودتر به افغانستان برگردد و من بخاطر این کار و همچنان سفیران اروپایی برای بازگشت شان لابی‌گری می‌کنم. خوش استم که اتحادیه اروپا از قبل در اینجا حضور دارد. آنان باید بیایند و باید مقام‌های طالبان تعامل کنند.»

دبیرکل هیات ناروی برای مهاجران می‌گوید که با نظر داشت اوضاع کنونی، افغانستان به یک توافق سیاسی نیاز دارد و از همین رو نیاز است تا یک حکومت همه‌شمول ایجاد شود.

او که به تازگی با برخی از مقام‌های امارت اسلامی در کندهار دیدار کرده است در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز می‌افزاید که با صدور یک راهکار در آینده، ممنوعیت‌ها بر آموزش و کار زنان در افغانستان، از میان برداشته خواهند شد.

آقای اگلند در این باره به طلوع‌نیوز گفت:«آنان دو چیز به من گفتند. نخست اینکه ممنوعیت بر آموزش دختران و کار زنان در نهادهای بشردوستانه از طریق صدور یک رهنمود برداشته خواهند شد و این رهنمود تقریبا به پایان رسیده است. بناء امیداریم که این رهمنود را به زودی ببینیم تا بتوانیم کارهای خود را دوباره در سراسر افغانستان با همکاران اناث آغاز کنیم و دختران بتوانند به مکتب‌ها و دانشگاه‌ها بروند.»

آقای اگلند با اشاره به کمک‌های بشری به افغانستان، می‌گوید که شماری از نهادهای مددرسان، از بهر ممنوعیت دختران از کار و آموزش کمک‌های شان را سیاسی ساخته‌اند.

دبیرکل هیات ناروی برای مهاجران، افزود: «فکر می‌کنیم این را سیاسی می‌سازند وقتی آنان می‌گویند که طالبان کارهای شان را خوش ندارند و تعبیض در برابر زنان قایل می‌شوند، زنان را از آموزش و کار منع می‌کنند، پس باید پول را از افغانستان بیرون کرد. فکر می‌کنیم که این سیاسی‌سازی کمک‌هاست. چون کمک بخاطر مردم و فقرا است. آنان باید با رهبری طالبان تعامل کنند و به گونه‌ی که ما می‌گویم به آنان بگویند که با این همه مخالف اند. نسبت به خارج ساختن کمک از فقرا، تعامل بهتر است.»

ین اگلند نیز می‌افزاید که در حال حاضر ۲۸ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x