تحریم های بین المللی در افغانستان باعث آسیب میلیون ها افغان شده است

شورای پناهندگان ناروی (NRC) در گزارش اخیر خود گفته است که تحریم های بین المللی علیه افغانستان بر زندگی میلیون ها نفر در این کشور تأثیر گذاشته است. در گزارش این شورا آمده است که تاجران در افغانستان به دلیل تحریم های بین المللی آسیب دیده اند.

این گزارش که از سوی شورا بر اساس مصاحبه و گفتگو با تاجران افغان و بخش خصوصی تهیه شده است، روز چهارشنبه منتشر شده است. شورای پناهندگان ناروب می گوید که باید برای پایان دادن به اقتصاد آسیب دیده افغانستان و بحران بشردوستانه بی سابقه گام هایی برداشته شود.

نیل ترنر رئیس این شورا گفت: “کمک های بشردوستانه به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیاز میلیون ها افغانی باشد که شغل خود را از دست داده اند و مجبور به گرفتن قرض های زیاد و یا فروش اموال خود شده اند. ما باید جلوی این بحران ویرانگر اقتصادی را بگیریم. سازمان های بشردوستانه باید روی ثبات اقتصادی، رشد بخش خصوصی و برنامه های توسعه کار کنند.”

پس از قدرت گرفتن مجدد طالبان در آگست 2021، جامعه جهانی در واکنش به تحریم های شدید این گروه، سیاست سرکوب سیاسی و اقتصادی را علیه افغانستان در پیش گرفت. شورای پناهندگان ناروی می گوید که این اقدام جهانی منجر به بحران اقتصادی کنونی و وابستگی میلیون ها نفر به کمک های بشردوستانه شده است.

بر اساس ارقام منتشر شده در گزارش شورای مذکور، در حال حاضر بیش از 28 میلیون نفر در افغانستان برای زنده ماندن به کمک های بشردوستانه نیاز دارند که دو سوم جمعیت افغانستان است. این شورا همچنین گفته است که نزدیک به دو میلیون نفر در افغانستان از امنیت غذایی برخوردار نیستند و چهار میلیون نفر از سوءتغذیه شدید رنج می برند که از این میان 3.2 میلیون نفر کودک هستند.

شورای پناهندگان ناروی بر ارائه خدمات مالی توسط بانک ها تاکید می کند و می گوید که در قسمت تحریم ها معافیت های جامعی وجود دارد که بر اساس آن بانک ها باید پول را در داخل و خارج از افغانستان برای رفع نیازهای اولیه مردم انتقال دهند، راه را برای حمل و نقل باز کنند. اما بانک ها علاوه بر این معافیت، دسترسی به خدمات مالی را محدود شده است.

این شورا بر آموزش شرکت ها و بانک های خارجی تاکید دارد و می گوید: ما باید شرکت ها و بانک های خارجی را آموزش دهیم که خود افغانستان تحت تحریم نیست. مدیر عامل یک شرکت بزرگ زراعتی در افغانستان گفت: “در مورد این تحریم ها به ویژه در میان بخش های کلیدی در بازارهای صادرات و واردات ما آگاهی کافی وجود ندارد.”

یوناما، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز گفت که کارمندان زن از کار در دفترشان در ننگرهار منع شده اند. آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که ممنوعیت کار همکاران افغان خود در ولایت ننگرهار افغانستان را به شدت محکوم می کند.

او در توییتر نوشت که اگر این کار متوقف نشود، توانایی ارائه کمک های نجات بخش به افراد نیازمند را تضعیف می کند. از سوی دیگر، یوناما در این پیام گفته است که از این بابت «عمیقاً نگران» هستند. دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد می گوید که از طالبان می خواهد که مراکز سازمان ملل متحد بدون کارمندان زن نمی توانند کار کنند و به فعالیت های امدادی خود که منجر به نجات جان افراد می شود ادامه دهند.

(بی بی سی /6 اپریل 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x