تقسیم جنگ بین داعش و امریکا در افغانستان

داعش زمانی در افغانستان اختراع و پرورش یافت که امریکا و متحدانش از جنگ علیه حق ناامید شده بودند. در آن زمان که بیگانگان می خواستند شکل جنگ را تغییر دهند و در مقابل طرف مقابل (امارت اسلامی) موانعی ایجاد کنند تا مجاهدان امارت اسلامی ضعیف شوند و توانایی جنگیدن را از دست بدهند.

امریکا می خواست جنگ افغانستان را به دو نوع (شهری و قریه ای) تقسیم کند تا به یک پیروزی نسبی برای خود و هدفش دست یابد. کشورهای خارجی داعش را به عنوان بخشی از طرح جنگ اختراع کردند و زنجیره تامین را آغاز کردند.

داعش از سوی امریکایی ها در افغانستان مأموریت یافتند تا مناطق اطراف را تحت کنترل خود درآورند و مجاهدین را مجبور به عقب نشینی از مناطقی کنند که تحت کنترل امارت اسلامی بود و مردم احساس راحتی می کردند. از سوی دیگر، امریکا و متحدان داخلی اش مسئولیت امنیت شهری را بر عهده گرفتند و از نفوذ فیزیکی و فکری طالبان از آدرس های مختلف جلوگیری کردند.

با گذشت زمان، داعش در ولایات ننگرهار، کنر و شمال ظاهر شد و مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرد، اما مجاهدین می دانستند که پیروزی از آن حق است و خداوند به زودی به وعده یاری خود عمل خواهد کرد، ابتدا تلاش مستمری برای هدایت آنها به راه راست انجام شد، اما هنگامی که فایده نکرد، گامی قاطع به جلو برداشته شد…

داعشی ها جنگ زمینی را علیه مجاهدین آغاز کردند و امریکایی ها با هلیکوپترهای نظامی از آنها حمایت کردند. امریکایی ها برای شرکت در انتقال و تدارکات داعش محاصره شده از هلیکوپترهای نظامی استفاده کردند و با کمک طیاره خطوط نبرد مجاهدین را شکستند.

افغان ها همه چیز را به چشم خود دیده اند که چگونه و توسط چه کسانی داعش مدیریت و تامین مالی می شوند. مهمات و تروریست های محاصره شده داعش در بسیاری از مناطق از جمله ولایات کنر، ننگرهار و جوزجان با هلیکوپتر انتقال داده شدند.

(المرصاد /۲۹ می ۲۰۲۳)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x