تمدید قرارداد برق وارداتی ازبیکستان به افغانستان

وزارت انرژی و آب می‌گوید که قرارداد برق ازبیکستان برای سال ۲۰۲۳ تمدید شده است و مشکل پرچاوی برق پایتخت و شماری از ولایت‌ها از میان برداشته خواهد شد.

عبداللطیف منصور، سرپرست وزارت انرژی و آب، علت پرچاوی‌های برق را در کابل و شماری از ولایت‌ها، برخاسته از مشکلات فنی در نیروگاه‌های برق ازبیکستان می‌داند.

عبداللطیف منصور در سفرش به ازبیکستان، قرارداد واردات برق را با ازبیکستان تمدید کرده است.

آقای منصور گفت: «برای سال ۲۰۲۳ قرارداد را تمدید کردیم مذاکرات کردیم و قرارداد به امضا رسید.»

سرپرست وزارت انرژی و آب از شهروندان کشور می‌خواهد تا در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

او در این باره افزود: «استفاده اضافی از گروپ‌ها، بخاری‌ها بالای برق فشار وارد می‌کند اگر در مصرف صرفیه‌جویی صورت گیرد بهتر است.»

با این حال در هفته‌های اخیر، کابل و شماری از ولایت‌های کشور گواه افزایش پرچاوی‌های برق بودند.

باشندگان کابل از افزایش پرچاوی‌های برق انتقاد می‌کنند و از حکومت سرپرست می‌خواهند که برای تامین برق دوام‌دار تلاش کند.

حامد قاسمی، باشنده کابل، گفت: «در این اواخر پرچاوی برق زیاد شده ما در قسمت خیرخانه زنده‌گی می‌کنیم و در ۲۴ ساعت ما ۲ ساعت برق داریم و حتا بعضی روزها اصلا برق نداریم.»

مجتبی محمدی، یک باشنده دیگر، گفت: «برق اشد ضرورت است برای خانواده‌ها و بعد برای فابریکه‌ها نبود برق باعث کاهش تولیدات می‌شود.»

ازبیکستان در زمستان ۴۵۰ میگاوات برق در اختیار افغانستان قرار خواهد داد.

بربنیاد آمارهای شرکت برشنا، قرارداد برق وارداتی ازبیکستان در سال ۲۰۲۲ میلادی، دو میلیارد کیلووات برق در بدل ۱۰۰ میلیون دالر بوده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x