تمرکز روی سرکوب داعش است، نه تحریک طالبان پاکستانی

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که حکومت طالبان به مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که بر مقابله با گروه داعش که تهدید مستقیم برای حکومتشان است، متمرکز شوند و برای مذاکره با تحریک طالبان پاکستانی تلاش کنند.

گروه داعش حملاتش را در افغانستان افزایش داده و این باعث افزایش نگرانی حکومت طالبان شده است. داعش جدی‌ترین خطر برای حاکمیت طالبان محسوب می‌شود.

به گزارش اکسپرس تریبون، با وجود تلاش حکومت پاکستان مبنی بر متقاعد کردن طالبان برای مبارزه با تحریک طالبان پاکستان، اما حکومت طالبان همچنان بر موضع قبلی‌شان مبنی بر گفت‌وگو مقام‌های پاکستانی با این گروه تاکید دارند.

اسلام‌آباد از حکومت طالبان خواسته است که به تحریک طالبان پاکستان اجازه ندهند که از افغانستان به‌عنوان پناهگاه امن استفاده کنند.

مقام‌های پاکستانی ادعا می‌کنند که بخشی از اعضای تحریک طالبان پاکستان با خانواده‌هایشان در افغانستان حضور دارند.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، تحریک طالبان پاکستان که به‌دنبال اجرای «شریعت اسلامی» است، طی سه ماه گذشته بیش از ۱۵۰ حمله علیه نیروهای پاکستانی انجام داده است.

نشست کمیته امنیت ملی پاکستان در اوایل ماه جاری میلادی، به‌مدت دو روز برگزار شد.

مقام‌های پاکستانی در این نشست بر مبارزه جدی با تحریک طالبان پاکستان تاکید کردند و به این گروه پیام دادند که مذاکره در دستور‌کار حکومت این کشور قرار ندارد.

مقام‌های پاکستانی پس از این نشست، از طالبان خواستند که براساس امضای موافقت‌نامه دوحه با ایالات متحده آمریکا و دیدارهای دوجانبه، تهدید تحریک طالبان پاکستان را خنثی کنند.

منابع آگاه پاکستانی ادعا کردند که حکومت طالبان مایل است به نگرانی‌های امنیتی پاکستان رسیدگی کند، اما به‌دلیل ارتباط نزدیک با تحریک طالبان پاکستان، از اقدام علیه این گروه خودداری می‌کند.

طالبان‌، ۱۵ اگست ۲۰۲۱‌، پس از سقوط حکومت افغانستان به قدرت رسیدند. اسلام‌آباد امیدوار بود که حکومت طالبان بخشی از تهدید تحریک طالبان پاکستان را مهار کنند.

چندین دور گفت‌وگو میان مقام‌های پاکستانی با تحریک طالبان پاکستان، با میانجیگری حکومت طالبان در افغانستان‌، انجام شد. نتیجه این گفت‌وگو‌ها برقراری آتش‌بسی شکننده بود که لغو شد

تحریک طالبان پاکستان، نوامبر ۲۰۲۲، به نیروهایش دستور داد که حملات علیه نیروهای پاکستانی را از سر بگیرند.

پس از این دستور، حملات تحریک طالبان پاکستان به‌ویژه در ایالت خیبرپختونخوا افزایش یافت. نیروهای پاکستانی هم حملات علیه این گروه را افزایش دادند.

نور ولی محسود، رهبر تحریک طالبان پاکستان، اوائل ماه جنوری، از آمادگی برای توافق آتش‌بس با دولت پاکستان خبر داده است.

او ادعا کرد که توافق آتش‌بس با دولت پاکستان را لغو نکرده است و گفت: «ما با میانجیگری امارت اسلامی افغانستان با دولت پاکستان گفت‌وگو کردیم و هنوز برای توافق بر سر آتش‌بس آماده‌ایم.»

تحریک طالبان پاکستان در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد. پس از سرنگونی حکومت افغانستان و روی کار آمدن دوباره طالبان پس از دو دهه جنگ، فعالیت این گروه در پاکستان افزایش یافت.
مقام‌های دولت پاکستان می‌گویند که با پیروزی طالبان در جنگ افغانستان، تحریک طالبان پاکستان نیز جسورتر شده است.

سال ۲۰۲۲ مرگبارترین سال برای نظامیان پاکستان در یک دهه اخیر بوده است. بنا به گزارشی در این زمینه، حملات تحریک طالبان پاکستان، ارتش آزادیبخش بلوچستان و شاخه داعش خراسان در پاکستان، در این سال شدت یافت و این گروه‌ها مسئولیت ۵۷ حمله را بر عهده گرفتند.

دست‌کم ۲۸۲ نظامی پاکستانی در سال ۲۰۲۲ به‌دلیل حمله‌های ناگهانی، انفجار بمب‌های دست‌ساز، حملات انتحاری و یورش به پاسگاه‌های امنیتی در مناطق مرزی پاکستان با افغانستان، کشته شدند.

(ایندپندنت / ۲۰ جنوری ۲۰۲۳)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x