تنها راه بیرون رفت از تحریم های بین المللی، رفع شکاف بین حکومت و مردم است

پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان، جامعه جهانی به رهبری امریکا تحریم های سیاسی و اقتصادی را علیه این کشور اعمال کرد که همچنان ادامه دارد.

در ابتدا، انتظار می‌رفت که این تحریم ها کوتاه مدت باشد و زودتر لغوه شود؛ اما جهان در این حوزه، بیش از پیش بر موضع خود تاکید می‌‌کند.

از سوی دیگر، امریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر سرمایه مردم افغانستان را نیز مسدود کرد و این امر بالای زندگی افغان ها تاثیر منفی گذاشته و بالای شماری از مقامات نیز محدودیت وضع کرده است.

اکنون امارت اسلامی بار دیگر از جهان خواسته است که به تحریم های اعمال شده بر افغانستان پایان دهد.

کابل می‌گوید زمان آن فرا رسیده که تحریم‌های بین‌المللی به رهبری امریکا بر افغانستان از بین برود، پول های منجمد شده آزاد شده و در دست افغان ها قرار گیرد و همچنان برخی تحریم های اعمال شده بر مقامات امارت اسلامی و سفر آنها لغوه شود.

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید:« افغان ها حق دارند که خواستار رفع تحریم ها و محدودیت های غیرقانونی ایالات متحده علیه افغانستان باشند و بارها درخواست کرده اند که همه تحریم های اقتصادی امریکا بر افغانستان پایان یابد و دارایی های مردم افغانستان که توسط امریکا مسدود شده است، آزاد و به افغان ها سپرده شود. همچنین هرگونه  محدودیتی که بر سران امارت اسلامی اعمال شده باید پایان یابد.»

اما جهان در این زمینه شرایطی دارد که به گفتهٔ آنها هیچ پیشرفتی در رابطه با چگونگی و حکومت همه‌شمول نیز هیچ قدمی برداشته نشده است.

اما امارت اسلامی قبلاً گفته بود که نظامش همه‌شمول است، نمایندگان تمام اقوام در کابینه حضور دارند و ۵۰۰ هزار تن از مقامات نظام پیشین همچنان در ادارات دولتی مشغول وظایف خود هستند.

کارشناسان می‌گویند که باید تمام بهانه های جهان خاتمه یابد، موضوع آموزش دختران و کار زنان که خواست مردم افغانستان نیز است، باید بر اساس اصول اسلامی برای آن زمینه فراهم شود تا با این کار اعتماد مردم به نظام افزایش یابد.

توریالی زازی، تحلیلگر سیاسی می‌گوید، تنها راه بیرون رفت از تحریم های بین المللی این است که حکومت باید شکاف بین مردم و نظام را به طور کامل از بین ببرد، تصامیم بزرگ ملی باید با مشورت مردم گرفته شود و برای وحدت مردم کار جدی صورت گیرد.

زازی می‌افزاید:« تنها راه این همه جنایات غیرقانونی و این تحریم های کشورهای خارجی، دستیابی به وحدت امارت اسلامی با ملت و بدست آوردن مشروعیت ملت است، آنها باید تمام تصامیم را با مشوره ملت اخذ کنند تا همه ملت از آنها حمایت کند و در آن زمان جهان هیچ کاری انجام داده نمی‌تواند.»

در مجموع باور بر این است که تحریم های امریکا و جامعه جهانی بر افغانستان هیچ تاثیری بر مقامات افغانستان نداشته است، اما زندگی ۴۰ میلیون افغان را با مشکل مواجه کرده است؛ از این رو، جهان نباید افغان های عام که تازه از پنج دهه جنگ بیرون آمده اند، را قربانی اهداف سیاسی خود کند و موضع خود را تغییر دهند.

( شمشاد / ۲۲ اپریل ۲۰۲۴)

 

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x