توصیه ا.ا؛ سازمان ملل متحد در گزارش خود از «بی‌طرفی» کار گیرد

پس از گزارش‌ اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد از اوضاع افغانستان و سخن‌رانی رزا اوتونبایوا در نشست شورای امنیت، وزارت خارجه به سازمان ملل توصیه کرده است تا در گزارش‌ها و رفتار خویش از “دقت و بی‌طرفی” کار گیرد.

وزارت خارجه در خبرنامه‌ای افزوده است که در تهیه این گزارش از میکانیزم غیرعلمی کار گرفته شده و سازمان ملل هم به موضوعاتی خارج از ماموریت‌اش همانند اختلاف درونی اشاره کرده که به شدت مورد اعتراض امارت اسلامی قرار دارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی در باره موقف امارت اسلامی گفت: «بعضی چیزهای را که آن‌ها به‌گونه‌ی انتقاد آورده‌اند یا اعتراف کرده‌اند، نکاتی بوده که آن‌ها به اساس معلومات نادرست در مورد شان انتقاد صورت گرفته و یا این‌که قصدا تلاش صورت گرفته که یک گونه بر علیه افغانستان تبلیغات صورت بگیرد.»

وزارت خارجه هم‌چنان در این خبرنامه‌ از بخش‌های چون تامین امنیت، رسیدگی به مهاجران اخراج‌شده، درک اثرهای نامطلوب تحریم‌های بانکی و اقتصادی بر مردم افغانستان، تداوم کمک‌های بشردوستانه ملل متحد و گام به‌سوی کمک‌های نیمه توسعه‌ای که در گزارش به آن پرداخته شده بود را مثبت ارزیابی کرده است.

هم‌زمان برخی آگاهان سیاسی دیدگاه‌های گوناگون در مورد نشر گزارش‌ها از سوی سازمان‌ ملل متحد در پیوند به افغانستان دارند.

سید قریب‌الله سادات آگاه مسایل سیاسی گفت: «جنگ سازمان ملل متحده با دکته‌ ایالات متحده امریکا و شرکایش مردم را هم ناامید ساخته و نظام را هم. به یک نحوه با چالش مواجه می‌کند.»

شاکر حیات یکی دیگر از آگاهان گفت: «سرمنشی سازمان ملل متحد از نظام اقتصادی امارت اسلامی توصیف کرده؛ یعنی خودش یک پارادوکس است و در قسمت تامین امنیت، امنیت که برآمده از نظم دولتی و قانون نباشد، قابل انتقاد است.»

این در حالی‌ست که چهار روز پیش انتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گزارش سه ماه در باره افغانستان را منتشر کرد و در آن از اختلاف‌های درونی مقام‌های حکومت سرپرست و افزایش رویدادهای امنیتی یاد شده بود. بر بنیاد این گزارش، میزان رویدادهای امنیتی در افغانستان از اول نوامبر ۲۰۲۳ تا ده جنوری ۲۰۲۴ در مقایسه با زمان مشابه در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳، سی‌وهشت درصد افزایش یافته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x