توقف فعالیت نهادهای سویدنی در افغانستان از سوی امارت اسلامی

امارت اسلامی در اعتراض به آتش زدن یک نسخه‌ی قرآن از سوی یک شهروند سویدن، فعالیت نهادهای سویدنی را در افغانستان متوقف ساخته است.

امارت اسلامی در اعلامیه گفته است تا هنگامی‌که سویدن از مسلمانان جهان پوزش نخواهد، تصمیم توقف فعالیت نهادهای سویدنی در افغانستان پا برجا خواهد ماند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، به طلوع‌نیوز گفت: «از سوی کشور سویدن اجازه داده شد و توهین به قرآن کریم صورت گرفت. امارت اسلامی  اعمال شوم و گستاخانه را محکوم می‌کند و در ضمن این تمام فعالیت‌های کشور سویدن در افغانستان را تا زمانی‌که کشور سویدن از مسلمانان طلب عفو نشود، متوقف می‌سازد.»

یکی از نهادهای سویدنی، کمیته سویدن در افغانستان است که در پانزده ولایت افغانستان در بخش‌های آموزش، صحت و کمک‌رسانی به کودکان فعالیت دارد.

عزیز معارج، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «به حیث یک کشور مسلمان می‌توانند واکنشی نشان بدهند و همچنان این اعمال را تقبیح نمایند به شکلی که ضرر به خود افغانستان و به ملت افغانستان نرسد.»

طارق فرهادی، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «حکومت‌ها می‌دانند که این کار حکومت سویدن نبود. مثلاً اردوغان دیروز با صدراعظم سویدن ملاقات داشته است. به هر صورت، کمیته سویدن امکان دارد که فعالیت‌هایش توسط کمیته ناروی یا کمیته دنمارک صورت بگیرد.»

همزمان با این، برخی مسوولان محلی و باشندگان مزارشریف در یک گردهمایی آتش زدن نسخه‌ی قرآن را در سویدن نکوهش کردند.

حکمت الله عبید، عالم دین، گفت: «الحمدالله در تمام کره جهان، اسلام زنده است و با سوزاندن یک قرآن کریم نمی‌توانند که آن‌ها اسلام را خاموش کنند.»

از سویی‌هم، برخی عالمان دین برای پیش‌گیری از این گونه رویدادها دیدگاه‌های گوناگون دارند.

فضل هادی وزین، عالم دین، به طلوع‌نیوز گفت: «کشورهای اسلامی حق دارند تا در مورد جلوگیری از تکرار این اعمال جنایت‌کارانه و حمایت از مقدسات خود هر گونه اجراات مناسب و متناسب را اتخاذ بکنند.»

یک شهروند سویدنی عراقی‌تبار دو هفته پیش در برابر مسجد مرکزی شهر استکهلم، یک نسخه قرآن را پاره کرد و سپس به آتش کشید. پیش از این ترکیه، امارات متحده عربی، عراق و مراکش این عمل را نکوهش کردند.

در همین حال، کمیته سویدن برای افغانستان در خبرنامه‌ای گفته است که این کمیته دولتی نیست و به دنبال گفت‌وگو با مقام‌های امارت اسلامی در پیوند به این دستور است.

کمیته سویدن برای افغانستان تاکید کرده است که اگر دستور توقف فعالیت نهادهای سویدنی شامل این نهاد شود، فعالیت کمیته سویدن در افغانستان متاثر خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x