جمهوریت و مثلث شیطانی

مدت هاست که جر و بحث بین افراد جمهوری خواه و افراد ضد جمهوری و دمکرات کشور وجود داشته است. مثلث شیطانی این بار در 15 آگوست 2021 موفق شد برای مدتی موقت جمهوری را پس از افشاگری، تحقیر و تضعیف آن سرنگون کند.

قدرت های زیر را می توان عمدتاً در مثلث شیطانی ضد جمهوری خواهی معرفی کرد؛ ۱- مافیای جهادی داخلی در پوشش های مختلف، ۲- ISI و ارتش پاکستان در بعد منطقه ای و غرب و توافقنامه دوحه.

آزادی بیان، تصویب و تطبیق قوانین مدنی، حمایت از مشارکت زنان و جوانان و سایر اقشار اجتماعی در حکومت، روندی دموکراتیک است که از زمان غازی امان الله خان تاکنون توسط جمهوری خواهان اجرا شده است. در 20 سال گذشته، جمهوری خواهان با فداکاری کامل برای حفاظت و تقویت جمهوری تلاش کردند. در این راستا نقش سربازان و فرماندهان در سکتور امنیتی کشور مانند خورشید می درخشد.

جمهوری و دموکراسی خواسته مردم و هدف جمهوری خواهان است. موفقیت در این زمینه نیز به مردم بستگی دارد و شکست نیز به منافع مردم لطمه می زند. در سقوط جمهوری مردم هزینه میدهند. علیرغم تلاش جامعه و جمهوری خواهان جمهوریت توسط افراد ضد جمهوریت از دست مردم دزدیده شد.

در اینجا باید دو چیز را از هم تفکیک کرد، اول اینکه جمهوری ملکیت هیچ شخص یا گروهی نیست. جمهوری و دموکراسی یک روش مدرن و غنی برای اداره حکومت است که مردم را به استقلال و توسعه می رساند و ریشه در حمایت مردمی دارد.

حمایت همه جانبه از تروریست ها و طالبان در پاکستان و توافق و توطئه مخفیانه طالبان و آمریکا در دوحه که با حمایت قوی مافیای جهادی سابق در داخل همراه بود، موازنه نیروها را به نفع ضد جمهوری تغییر داد.

در این تغییر منفی، دست آمریکا و پاکستان در منطقه آشکار است. شکست جمهوری نه تنها شکست یک فرد یا گروهی است که به طور ناگهانی و در یک روز اتفاق افتاده است، بلکه شکست همه نیروهایی است که در طول زمان در تلاش برای استقرار آن فداکاری کرده بودند. همچنین شکست دشمنان جمهوری اجتناب ناپذیر نیست و با تغییر موازنه قوا و تغییر دیدگاه ها مرتبط است.

مرز بین جنبش جمهوری خواهی و مثلث شیطانی مشخص است. مثلث شیطانی همه بر محور خود جمع هستند، جمهوری خواهان باید دوباره در محور خود جمع شوند. جمهوری ملک شخصی غنی نیست، بلکه راهی برای ساختن آینده افغان هاست.

(هود)    

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x