جنایات جنگی مرتکب شده در افغانستان که بدون مجازات مانده اند!

گروه‌های درگیر و نیروهای خارجی در افغانستان دست به جنایات جنگی زده اند و تعداد زیادی از غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان در حملات بی رویه ای که عمدتا توسط مبارزان طالبان صورت گرفته، کشته و زخمی شده اند!

طی دو دهه گذشته، قانون بشردوستانه بین المللی به طور آشکار در سراسر کشور نقض شده است. طالبان هنوز حاضر نیستند خشونت علیه افراد غیر نظامی را متوقف کنند!

جنایت علیه بشریت در افغانستان گسترده است. طالبان ناقض اصلی حقوق بشر هستند، زیرا حملات بی رویه ای را در شهرهای شلوغ انجام می دهند!

جنگجویان طالبان جنگ خود به مناطق غیرنظامی می برند تا از مردم محلی به عنوان سپر استفاده کنند. آنها زندانیان را شکنجه می کنند و با آنها بدرفتاری می کنند. آنها همچنین کودکان را در جنگ استخدام می کنند!
دیلی اوتلوک افغانستان
۲۰۲۱/۷/۴

🔸در همین حال، گزارش ها نشان می دهند که نیروهای خارجی و همچنین سربازان افغان نیز مرتکب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت شده اند. در بمباران نیروهای نظامی افغان و خارجی، غیرنظامیان کشته و خانه های آنها ویران شده است. با این حال، دولت افغانستان یا به چنین مسائلی پشت کرد یا توانایی محاکمه جنایتکاران را نداشت!

🔸ایالات متحده یک توافق نامه امنیتی دوجانبه را با دولت غنی امضا کرد که بر اساس آن جنایتکاران جنگی ایالات متحده توسط دادگاه های آمریکایی در قلمرو خود و نه در افغانستان محاکمه می شوند!

🔸این خود توضیحی است که شهروندان افغانستان و مردم عادی در دهه های گذشته بار خشونت و درگیری را متحمل شده اند. تعداد زیادی از افراد غیر نظامی قطع عضو شده یا کشته شده اند و قوانین ملی و بین المللی بدون مجازات نقض شدند!

🔸دیده بان حقوق بشر چندین مورد نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی را توسط نیروهای دولت افغانستان، طالبان و ارتش ایالات متحده گزارش کرده است!

🔸دولت ترامپ دستور تحریم دادستان دادگاه کیفری بین الملل که مشغول رسیدگی به جنایات جنگی آمریکایی ها در افغانستان بود را داد! تحریمی که اخیرا توسط دولت بایدن لغو شد!

🔸هیچ کس فراتر از قانون نیست و مجرمان باید محاکمه شوند. اعتقاد بر این است که مخالفت با تصمیم دادگاه کیفری بین المللی و به چالش کشیدن این اقدام، مردم را در کشورهایی که جنایات جنگی در آنها اتفاق افتاده ناامید کرده و اعتماد مردم به جامعه بین المللی را از بین می برد!

🔸آن کشورهایی که ادعا می کنند از حقوق بشر دفاع می کنند و به آن احترام می گذارند و پرچمدار دموکراسی و حقوق بشر هستند، مجبورند از دادگاه کیفری بین المللی حمایت کنند تا جنایتکاران جنگی به دادگاه کشانده شوند!

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x