جنگ اوکراین و تاثیر منفی آن بر افغانستان

چند روز پیش روسیه به اوکراین حمله کرد و تلاش برای اشغال اوکراین را آغاز کرد، جنگ اوکراین چه تاثیری بر وضعیت افغانستان خواهد داشت؟ این سوال اغلب در شبکه های اجتماعی پرسیده می شود.

من به عنوان نویسنده می گویم، طبیعی است که تاثیر این جنگ بر وضعیت افغانستان تا حدودی منفی باشد. اولین اثر منفی این خواهد بود که قیمت نفت و گاز بسیار بالا می رود، اکنون قیمت هر بشکه نفت در جهان 100 دالر است، تأثیر بسیار بدی بر اقتصاد افغانستان خواهد داشت، زیرا افغان ها نفت وارد می کنند.

دومین اثر منفی این خواهد بود که تمرکز بین‌المللی از افغانستان به اوکراین از نظر بحران انسانی تغییر خواهد کرد، زیرا اروپایی‌ها برای جهان مهم‌تر از افغان‌ها هستند.

سومین اثر منفی این خواهد بود که توجه سازمان ملل به اوکراین معطوف خواهد شد، تا کنون افغانستان در موضوعات سازمان ملل دخیل بود؛ بنابراین تمرکز بر اوکراین بیشتر خواهد شد.

چهارمین تأثیر منفی بر پناهندگان افغان، چه در اروپا، چه در اوکراین یا روسیه خواهد بود که اقتصاد آنها را ضعیف خواهد کرد.

پنجمین اثر منفی این خواهد بود که قیمت گندم و آرد در پی جنگ اوکراین به شدت افزایش می یابد، به طوری که ۸۰٪ درصد گندم جهان از اوکراین وارد می شود که باعث افزایش قیمت آرد و گندم در افغانستان می شود.

اما افغانستان باید آب خود را مدیریت کند تا کشاورزان بتوانند از آن بهره ببرند و دولت افغانستان نیز باید زراعت افغانستان را بهبود بخشد که تا حد زیادی در حل مشکلات افغانستان کمک خواهد کرد.
(نن تکی آسیا)
۲۰۲۲/۲۶/۰۲

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x