“جنگ جهانی علیه ترور” ایالات متحده هرگز به پایان نرسید

رؤسای جمهور باراک اوباما، دونالد ترامپ و جو بایدن همگی در سطوحی متعهد شدند که دامنه جنگ جهانی علیه تروریسم را محدود کرده و تعهدات نظامی آمریکا در خارج از کشور را کاهش دهند.

در سال 2013، اوباما گفت که ایالات متحده نباید مبارزه خود با تروریسم را به عنوان یک “جنگ جهانی علیه تروریسم” بی حد و حصر تعریف کند. ترامپ در سال 2019 گفت: “ملت های بزرگ در جنگ های بی پایان نمی جنگند.” جو بایدن در همان سال در مبارزات انتخاباتی خود قول داد که “به جنگ‌های همیشه در افغانستان و خاورمیانه پایان دهد”.

با این حال، بر اساس داده‌های پروژه هزینه‌های جنگ در دانشگاه براون (Costs of War project at Brown University)، تعداد کشورهایی که ایالات متحده در آن‌ها عملیات ضدتروریسم و آموزش انجام می‌دهد، در زمان هر سه رئیس‌جمهور تا حد زیادی ثابت مانده است. این بررسی مجموعه‌ای از عوامل را شامل می‌شود، مانند محل استقرار نیروهای درگیر در نبرد یا نبرد احتمالی، محل وقوع حملات هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین و کشورهایی که ایالات متحده در آن‌ها آموزش یا کمک‌های ضدتروریسم ارائه می‌دهد.

موسسه Costs of War project مشخص ساخته است که در دوران بایدن، ایالات متحده حملات هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین را در حداقل چهار کشور – افغانستان، عراق، سومالی، و سوریه (و احتمالاً یمن) انجام داده است. آخرین گزارش آن همچنین نشان می دهد که از سال 2021 تا 2023، نیروهای نظامی ایالات متحده در جنگ و بازداشت، با استفاده از زور در زمین علیه شبه نظامیان/مظنونان تروریسم در حداقل 9 کشور انجام داد است: افغانستان، کوبا، عراق، کنیا، مالی، سومالی، سوریه، امارات متحده عربی و یمن.

در مقایسه، داده‌های بین سال‌های 2015 تا 2017 نشان می‌دهد که 15 کشور میزبان نیروهای رزمی ایالات متحده در عملیات‌های ضد تروریستی بوده‌اند و حملات هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین در هفت کشور رخ داده است.

جنگ برای همیشه ادامه دارد. بایدن نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کرد و به طولانی‌ترین درگیری در تاریخ ایالات متحده پایان داد، اما جنگ علیه تروریسم هنوز در سایر کشورهای تحت نظارت او ادامه دارد – البته اغلب به روش‌های بسیار پنهان‌تر از زمانی که برای اولین بار کمپین نظامی خود را آغاز کرد.

مالیات دهندگان آمریکایی همچنان هزینه این جنگ را پرداخت می کنند که تاکنون بیش از 8 تریلیون دالر هزینه داشته است. در همین حال، از آن زمان تاکنون هیچ حمله تروریستی در مقیاس 11 سپتامبر در ایالات متحده رخ نداده است، اما منتقدان جنگ علیه تروریسم می گویند که این امر آمریکا را در یک جنگ غیرقابل پیروزی و پایان ناپذیر محصور کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x