جواب ا.ا به اظهارات زرداری؛ “مسائل داخلی پاکستان به حکومت افغانستان ربطی ندارد”

بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان، در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبری الجزیره که به تازگی پخش شده، اعلام کرده که پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت در افغانستان، پاکستان با حمله‌های هراس‌افکنی گوناگونی روبه‌رو شده ‌است. او با آن که از افزایش حمله‌ها به پاکستان پس از روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی اظهار نگرانی کرده؛ اما جهان را برای داشتن تعامل با امارت اسلامی دعوت کرده‌ است.

امارت اسلامی در واکنش به این اظهارات وزیر امور خارجه‌ی پاکستان، می‌گوید‌ که مسائل داخلی پاکستان به این حکومت ربط ندارد. بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید که هر گونه تلاش برای تعامل با امارت اسلامی را می‌ستاید؛ اما تأکید می‌کند که امارت اسلامی خواهان صلح و ثبات به کشورها است.

او، می‌افزاید: «مشکلات داخلی پاکستان ربطی به افغانستان ندارد. در افغانستان بعد از آمدن امارت اسلامی صلح و ثبات تأمین شده است. امارت اسلامی قسمی که امنیت را به کشور خود می‌خواهد، به کشورهای دیگر هم خواهان ثبات و امنیت است.»

پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت، پاکستان گواه حمله‌های خون‌بار بی‌شماری بود و مسئولیت بیش‌تر این حمله‌ها را نیز تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) بر عهده گرفته ‌است؛ گروهی که گفته می‌شود رابطه‌ی نزدیکی با امارت اسلامی دارد. به باور آگاهان، پاکستان در کنار این که از تهدیدات تحریک طالبان پاکستان نگران است، تلاش دارد تا از این مسئله در سیاست جهانی استفاده کند.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «بلاول بوتو در باره‌ی تی‌تی‌پی گپ می‌زند و علاقه‌ی پاکستان تی‌تی‌پی است؛ به خاطری که این گروه در پاکستان هر روز عملیات می‌کند و عساکر شان کشته می‌شود.»

نورالرحمان ثاقب، آگاه روابط بین‌الملل، نیز در این باره می‌گوید: «پاکستان مجبور است تا از این مسئله استفاده کند که امنیت ما در خطر است و روزبه‌روز امنیت خراب می‌شود و از جهانیان می‌خواهد که با حکومت فعلی افغانستان باید کار شود.»

با این که بارها مقام‌های پاکستانی از حضور اعضای تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان سخن گفته‌ اند؛ اما امارت اسلامی همواره این مسئله را رد و تأکید کرده است که به هیچ گروهی اجازه‌ی فعالیت از خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری را نمی‌دهد.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x