حاکمان طالب، به دنبال تغییر چهره پایتخت

حاکمان طالب، به دنبال تغییر چهره پایتخت

مقامات طالب پروژه بلندپروازانه‌ای را برای تغییر چهره پایتخت افغانستان آغاز کرده‌اند، کلان شهر شلوغ 5 میلیونی که هنوز زخم‌ها، آثار تاریخی و آثار دوره‌های درگیری‌های داخلی، تهاجم خارجی و دولتمردان و نوکیسه های تازه به دوران رسیده را به نمایش می‌گذارد.

شاروالی شهر کابل که خدمات آب و برق را به خانه ها و ساحات اداری ارائه می کند و سپس برای حمایت از بودجه خود هزینه جمع آوری می کند، در صدد بهبود مناطق محروم شهر هستند. 180 پروژه در دست اجرا دارد، از جمله کاشت درخت در وسط جاده ها، کاشت علامات ترافیکی و ساخت جاده های اصلی از ابتدا. کل هزینه پیش بینی شده حدود 90 میلیون دالر برآورد شده است.

در مرکز شهر منطقه شیرپور، دیوارهای کانکرتی و امنیتی از اطراف ساختمانها که زمانی توسط جنگ سالاران و مقامات دولتی اشغال شده بود، برداشته شده است. بولدوزرها جاده هایی را که مدت‌ها به روی عموم بسته بودند، اکنون برای عموم باز است و آنها می توانند به خانه های رهبران و قدرتمندان نگاهی داشته باشند.

نعمت الله بارکزی، مسئول نشرات شاروالی کابل گفت که تمام پروژه های انکشافی بین المللی پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در سال گذشته متوقف شد. او گفت: «ما نمی‌خواهیم منتظر شروع دوباره آن‌ها باشیم یا به کمک‌های خارجی وابسته شویم. با وجود اینکه کشور 40 میلیونی با مشکلات اقتصادی مواجه است، ما می خواهیم مشکلات خود را حل کنیم و می خواهیم شهر را زیبا کنیم. ما نمی خواهیم مردم فکر کنند که کابل اکنون ویران شده است و ما به فرهنگ اهمیت نمی دهیم.»

یکی از نیروهای طالبان به نام خیرالله به واشنگتن پست گفته است که این فعالیت ها باعث می شود که احساس کنم ما کار مفیدی انجام داده ایم، تمام سالهایی که جنگ کردم پس ارزشش را داشته است، ما صلح آورده ایم و شهروندان افغانستان اکنون می توانند آزادانه در شهر تردد داشته باشند.

(واشنگتن پست 7 جنوری 2023)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x