حسن آخند: غنی در ارگ بانک ساخته بود و به امضا او پول بیرون می‌شد

ملا محمد حسن آخند، رییس الوزرای طالبان در نخستین سخنرانی صوتی خویش که از طریق رسانه‌های داخلی نشر شد، گفت که حکومت طالبان مسوول تمامی مشکلات کنونی در افغانستان نیست و انصاف نخواهد بود که مقصر افزایش نرخ، قحطی و فقر شناخته شود.

حسن آخند اتهام وارد کرد که محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان عواید ارگان‌های با در‌آمد را طوری تنظیم کرده بود که همهٔ آن به وزارت مالیه و از آنجا در یک بانکی که در داخل ارگ ایجاد کرده بود جمع می شد.

این مقام طالبان افزود که این پول‌ها “به چک و امضا” اشرف غنی بیرون می‌شد “هیچ کسی در آن سهیم نبود و نه آمر و نه هم هم ماموری از آن با خبر بود.

او با ادعای اینکه اعضای گروه طالبان فقط به خاطر “رضایت خداوند قربانی داده اند” و شایقین پول نیستند علاوه کرد: “۱۱ لک دالر که از مقامات پیشین در گوشه های ارگ افتاده بود، طالبان یافتند و برایم آوردند.”

او افزود: “اگر این دارایی مردم افغانستان، این پول ملت به حکومت افغانستان رها (داده) شود، باور دارم که از تمامی مشکلاتی که ملت ما در آن غرق است به نصرت خداوند رهایی خواهند یافت.” با آنهم او علاوه کرد که این مشکلات به زودی خاتمه خواهد یافت و از مردم خواست تا از خداوند دعای مغفرت و رحمت کنند.

حسن آخند افزود: ” حقوق زنان را امارت تامین می‌کند، عفت و عزت زنان را حفاظت کرد و آبروی شان را حفاظت کرد. هیچ کسی اینقدر مرد نیست که در تمام افغانستان به سوی یک زن به نظر بد ببیند.”

او اضافه کرد که آموزش زنان تا حدی زیادی در افغانستان جریان دارد و امیدواری وجود دارد که زمینه بیشتر آموزشی به آنان در چوکات اسلامی مساعد شود.به گفتهٔ این مقام طالبان: “تعلیم بر مرد و زن مسلمان فرض است، اما با این تفاوت که خداوند از بندگان خود خواستار فراگیری علوم شرعی است. سایر علوم را اگر وقتش پیدا شد و موقع مساعد باشد، مشکل وجود نداشته باشد هر کس می‌تواند به اندازه توان و طاقت خود فرا گیرد.”

این مقام حکومت طالبان از اعضای این گروه خواست تا با مردم از نرمی کار بگیرند و خود را در داخل تعمیر های مفشن و موترهای بزرگ قید نکنند.او به قضات، والیان،‌ قوماندان و مسوولان دستور داد تا دروازهای شان را به روی ملت باز نگهدارند و خدمت‌گذار مردم باشند و مشکلات آنان را به زودترین فرصت حل کنند.

رییس الوزرای حکومت طالبان گفت که در هر کشور دیگر زمانی که یک جانب در انتخابات برنده می‌شود، تمامی کابینه را تغییر می‌دهد و افراد مورد نظر خود را در آن جابجا می‌کند.

جامعه بین‌المللی تاکید دارد که طالبان باید نخست به تعهدات‌شان برای ایجاد حکومت همه‌شمول و احترام به حقوق تمام افغان‌ها، به شمول اقلیت‌ها، زنان و دختران عمل کند.

اما طالبان می‌گویند که حکومت آنان همه شمول است. ملا محمد حسن آخند نیز امروز حکومت کنونی طالبان را همه شمول و افغان شمول خواند و گفت که نمایندگان تمامی افغان‌ها در آن شامل اند.
پشتو صدای آمریکا
۲۰۲۱/۲۶/۱۱

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x