حنفی: ا.ا سیاست بی‌طرف دنبال می‌کند و خواهان تعامل مثبت است

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرا امروز (جمعه) در نشستی در کابل گفته است که امارت اسلامی سیاست بی‌طرفی را در افغانستان ایجاد کرده است.

آقای حنفی در نشست گرامی‌داشت از دومین سال‌روز پیروزی امارت اسلامی که از سوی عالمان اهل تشیع برگزار شد، از جهان ‌خواست تا تعامل مثبت با حکومت سرپرست داشته باشند.

عبدالسلام حنفی گفت: «از یک دست صدا نمی‌براید. دوستی از دو طرف می‌شود. ما هم این کار را می‌کنیم و از آن‌ها هم این توقع را داریم و خواهان تعامل و روابط بل مثل با همه همسایه‌ها و کشورهای منطقه و فرامنطقه هستیم.»

این مقام امارت اسلامی ‌افزوده است که امارت اسلامی درهیچ یک از حمله‌های انجام شده در مرکزهای آموزشی، مدارس دینی و مکان‌های عامه در دو دهه پسین، دست نداشته است.

افزون بر آن، آقای حنفی بر حفظ وحدت ملی میان اقوام کشور نیز تاکید کرد.

معاون اداری ریاست‌الوزرا افزود: «هزاران مردم بی‌گناه افغانستان روزانه به قتل می‌رسید و می‌گفتند که والله این کار طالبان است.»

نجیب مجاهد، معاون ریاست عمومی استخبارات گفت: «اگر خدای نخواسته در بین افغان‌ها اختلاف باشد، مشکلات باشد، زمینه باز به اشغال مساعد می‌شود.»

از سویی‌هم، قاسم خالد، والی کابل در این نشست گفته است که هیچ رویداد آدم‌ربایی در پنج ماه پسین در کابل رخ نداده و گراف آدم‌ربایی در پایتخت به صفر رسیده است.

قاسم خالد گفت: «موضوع اختطاف به صفر پایین شده. ما در جریان این پنج ماه اصلن کدام موضوع اختطاف نداریم.»

همزمان با این، شماری از عالمان اهل تشیع در این نشست از تامین امنیت در دو سال پسین ستایش می‌کنند و خواهان به رسمیت شناختن مذهب جعفری در کشور نیز هستند.

عبدالقادر عالمی، امام جمعه در غرب کابل گفت: «در حل منازعات گاهی هر دو طرف شیعه هر دو طرف پیرو مذهب جعفری است. این‌جا دلیل وجود ندارد که غیر از حکم جعفری حکم دیگر تطبیق شود.»

حسینی، عالم دین گفت: «چیزی بیش‌تر هم نمی‌خواهیم. فقه تشیع برای اهل تشیع معتبر است.»

مقام‌های امارت اسلامی در این نشست همچنان افزوده‌اند که هیچ فرق میان شهروندان سنی و شیعه در کشور وجود ندارد و به هیچ گروه اجازه تفرقه‌افگنی در کشور داده نخواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x