حکومت ا.ا اگر گام‌های مثبت بردارد، شناخته خواهد شد

یک عضو کانگرس ایالات متحده امریکا می‌گوید که اگر حکومت سرپرست افغانستان در زمینه‌ رعایت حقوق بشر و اجازه دادن دختران برای رفتن به مکتب، گام‌های مثبت بردارد به رسمیت شناخته خواهد شد.

پیتر مایر در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز، تاکید می‌ورزد که امارت اسلامی در افغانستان یک حکومت است و درحال حاضر دیگر حکومتی وجود ندارد.

آقای مایر از جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا برای عدم تعامل با حکومت سرپرست افغانستان، انتقاد می‌کند.

پیتر مایر گفت: «انتقاد و نگرانی من از جامعه جهانی و مخصوصا امریکایی‌ها این است که تعامل شان با افغانستان خیلی‌ها کند است و این را نباید فراموش کرد که این لحظه، لحظه تغییر و لحظه فرصت‌ها است که نباید از دست برود اگر ما به راه‌های گذشته قدم بگذاریم و دوباره در اوضاع بی‌اعتمادی قرار بگیریم، همه‌ی توسعه و پیشرفت‌های که طی سال‌های اخیر آن را به دست آورده‌ایم، از دست خواهیم داد»

این عضو کانگرس امریکا می‌افزاید که امارت اسلامی افغانستان یک حکومت است و در حال حاضر دیگر حکومتی وجود ندارد و امریکا این را باید بپذیرد.

پیتر مایر افزود: «یکی به رسمیت شناختن دپلوماتیک است و مساله دیگر اعتراف آن که امروز در کجا قرار داریم امارت اسلامی در افغانستان یک حکومت است و در حال حاضر دیگر حکومتی وجود ندارد طرف امریکایی‌ها مهم است که این حقیقت را بپذیرد همچنان نیاز به کار مشترک است. من در رابطه به مسایل زنان و مکتب‌ها صحبت کردم و جامعه جهانی باید تفاوت‌های فرهنگی را بداند ما نمی‌توانیم که ارزش‌های خود را تحمیل کنیم. برای امارت اسلامی همچنان مهم است که خواست شهروندان خود را بخاطر آینده بهتر در نظر بگیرد.»

آقای مایر همچنان تاکید می‌ورزد که اگر تفاوت‌های ناچیز سر راه قرار گیرند و انتظارات دو طرف برآورده نشوند، این کار پیامدهای ناگواری به دنبال خواهند داشت.

در این میان، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، نقض حقوق بشر را در کشور رد می‌کند و می‌افزاید که کابل خواهان تعامل با جامعه جهانی است.

محمد ناصر حقانی، آگاه مسایل سیاسی، در این باره گفت: «او کشورهای که برای امارت اسلامی افغانستان شروط گذاشتن که این شروط را بقبولاند خو امارت اسلامی نیز در جستجوی از این است که بخاطر رفع شروط شان کارهای را بکند که حداقل با قوانین به اصطلاح اسلامی و یا هم عرف وعنعنات افغانی یعنی اختلافی نداشته باشد.»

واحد فقیری، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید: «خواست‌های جهانی که در افغانستان یک حکومت همه‌شمول و این که به دختران اجازه داده شود که به مکتب‌ها بروند و این که حقوق بشر رعایت شود؛ این خواست‌های است که مردم افغانستان نیز از آن حمایت می‌کند.»

هرچند برخی از کشورها سفارتخانه‌های شان را در کابل فعال ساخته‌اند؛ اما با گذشت نزدیک به پانزده ماه از روی کار آمدن دوباره امارت اسلامی در افغانستان، تا کنون هیچ کشوری امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است.

(طلوع نیوز / 6 نومبر 2022)
 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x