حکومت سرپرست: از قطر خواستیم در افغانستان سرمایه‌گذاری کند

س از سفر هیات قطری به افغانستان، سخنگوی امارت اسلامی جزئیات تازه درباره هدف این سفر ارائه کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که حکومت سرپرست در دیدار با هیات قطری، خواهان بهبود روابط و سرمایه‌گذاری قطر در افغانستان شده است.

آقای مجاهد می‌افزاید که امارت اسلامی از قطر خواسته است که در زمینه برطرف شدن سوءظن کشورها برای بهبود روابط دیپلوماتیک در قبال افغانستان، گام‌های موثر بردارد.

آقای مجاهد در این باره گفت: «موضوعاتی که ما از کشور قطر خواستیم دوام همکاری‌ها بود، دوم در مورد دیپلوماتیک گام‌های موثر را برداشتن که سوءظن‌ها یا بد گمانی‌های که در بعضی از کشورها وجود دارد در رفع آن کمک کند و همکار باشد.»

همزمان با این، پس از سفر هیات قطری به کندهار، وزیر خارجه امریکا با همتای قطری‌اش درباره تحولات پسین در افغانستان گفت‌وگوی تلفنی انجام داده است.

تا اکنون جزئیات این گفت‌وگو روشن نیست اما در خبرنامه‌ای وزارت خارجه امریکا آمده است که واشنگتن از کمک‌های دوام‌دار قطر به افغانستان ستایش کرده است.

عبداللطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد، گفت: «نقش دوحه در تحولات سیاسی و اقتصادی افغانستان مثبت است همان گونه که در امضای توافق‌نامه نقش مهم ایفا کرد در حال حاضر هم در گسترش تعامل میان امارت اسلامی جهان نقش مثبت ایفا می‌کند.»

اما برخی از آگاهان مسایل سیاسی به این باوراند که نخست وزیر قطر حامل پیام مهمی به امارت اسلامی بوده است.

برناصالحی، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «در صورتی که جامعه جهانی بین‌المللی بخواهد از طریق قطر در سدد بهبود رابطه‌اش با طالبان در افغانستان باشد تاثیرگذاری فوق‌العاده قطر بالای طالبان به نظر من از نظر دور نیست و ممکن است در بهبود رابطه دنیا با طالبان کمک بکند.»

نورالله راغی، آگاه روابط بین‌الملل، گفت: «قطر به عنوان حامی طالبان، با فرستادن نخست وزیراش برای طالبان می‌گوید که هنوز ما حامی شما هستیم ولی رفتار شما جایگاه وحیثیت بین‌المللی قطر را آسیب می‌رساند و پیام سوم از جانب کشورهای منطقه به دلیل نشستی که قبلا در قطر صورت گرفت این که کشورهای منطقه از رفتار طالبان نگران‌اند.»

قطر در امضای توافقنامه دوحه میان ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی نقش مهمی را بازی کرد.

دوحه بیش از دو سال مرکز دیپلماسی امارت اسلامی بود و در تازه‌ترین مورد نشست سازمان ملل متحد با نماینده‌گان ویژه بیش از ۲۰ کشور جهان در باره افغانستان در همین کشور برگزار شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x