حکومت طالبان: به دنبال روابط خوب با تاجیکستان هستیم

رادیو آزادی طی گزارشی عنوان کرده است که حکومت طالبان به دنبال شناسایی و حمایت بین المللی خود، اعلام کرده است که متعهد به برقراری روابط خوب با همه همسایگان خود به ویژه با تاجیکستان است.

طالبان، گروهی که در اکثر کشورهای جهان فعالیت انها ممنوع اعلان شده است، حدود سه ماه قبل تقریباً تمام افغانستان را تحت کنترل خود درآورد و خود را “امارت اسلامی افغانستان” معرفی کرد. تاکنون حتی یک کشوری حکومت این کشور خودخوانده را به رسمیت نشناخته است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در ۶ نومبر به رادیو آزادی گفت که داشتن روابط خوب با همسایگان تأثیر مستقیمی بر امنیت منطقه دارد.

“دولت ما می خواهد با همه، هم در زمینه اقتصادی و هم در بخش ترانسپورت در عرصه حمل و نقل و توسعه و انکشاف افغان ها همکاری کند. ما به ویژه دوست داریم با تاجیکستان روابط خوبی داشته باشیم، از جمله در زمینه های تجاری و همچنین در سایر زمینه هایی که باعث نگرانی این کشور می شود.”

بر اساس آمار رسمی، حجم مبادلات تجاری بین تاجیکستان و افغانستان از ژانویه تا سپتامبر سال جاری به ۷۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دالر رسیده است.

بیانیه جدید مجاهد در حالی بیان شد که کشورهای همسایه افغانستان، به جز تاجیکستان، برای برقراری ارتباط با مقامات جدید در کابل تلاش می کنند. مقامات ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان تاکنون چندین بار با نمایندگان طالبان دیدار کرده و حتی به افغانستان کمک ارسال کرده اند.

تاجیکستان تنها کشور آسیای مرکزی است که در قبال طالبان موضع ناسازگارانه ای اتخاذ کرده است. دوشنبه از جبهه مقاومت ملی افغانستان که دو ماه و نیم پیش به رهبری احمد مسعود، تشکیل شد، حمایت می کند.

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان از نادیده گرفتن حقوق تاجیک ها در افغانستان توسط طالبان انتقاد کرد و گفت که او تنها از ایجاد یک دولت فراگیر در این کشور حمایت خواهد کرد.

علاوه بر این، مقامات تاجیکستان نگران تهدیدات احتمالی از افغانستان هستند. این دو کشور حدود ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند، اگرچه دولت طالبان بارها اعلام کرده است که “از سوی افغانستان هیچ تهدیدی برای تاجیکستان وجود ندارد.”

سخنگوی طالبان در عین حال از تاجیکستان خواست تا در امور داخلی افغانستان مداخله نکند و گفت که این مسئله به نفع هر دو کشور نیست.

در همین حال، زردشت شمس، دیپلمات سابق افغانستان در پاکستان و کارشناس امور بین‌الملل، می‌گوید یکی از نگرانی‌های اصلی در کشورهای آسیای مرکزی، گسترش افکار و ایدئولوژی افراطی از افغانستان است.
ازادی رادیو بخش روسی
۲۰۲۱/۷/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x